kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

„Spotkania przy HERbacie”, czyli wszystko o nowoczesnych metodach leczenia raka piersi
2009/3/5 18:30:00

W marcu odbyła się inauguracja warsztatów z cyklu „Spotkania przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi". Jest to cykl spotkań organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Przedstawicielek Stowarzyszeń Amazonki. Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby edukacyjne pacjentek z nowotworem piersi HER2+.

W Polsce co roku na nowotwór piersi zapada 10 tysięcy kobiet, umiera 5 tysięcy. To tak jakby rocznie z mapy Polski znikało jedno małe miasteczko. Inspiracją do powstania cyklu „Spotkań przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi" jest niedostateczna wiedza na temat najnowszych metod leczenia rozsianego raka piersi. „Dzisiejsza medycyna stwarza pacjentom coraz więcej możliwości walki z nowotworem piersi. Poprzez warsztaty pacjentki zapoznają się z nowoczesnymi terapiami celowanymi - także metodą doustną, którą my lekarze możemy im zaproponować. Wymiana doświadczeń w leczeniu jest cennym nabytkiem, który wpływa pozytywnie na psychologiczną stronę leczonej osoby" - podkreśla dr Barbara Radecka.

„W Polsce jest coraz więcej kampanii społecznych ukierunkowanych na profilaktykę nowotworową, co jest oczywiście powodem do radości. Nie zapominajmy jednak o edukacji tych, którzy już zachorowali. Dla nas, pacjentów, ciągłe dokształcanie się jest bardzo istotne. Nie zawsze jest to jednak możliwe podczas wizyty u lekarza. Program Spotkania przy HERbacie daje nam możliwość zdobycia wielu cennych informacji, zwłaszcza w kontekście dostępności do leczenia i poprawy jakości życia chorych" - mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Co to jest ErbB2 (HER2)? Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w medycynie, jeśli chodzi o zrozumienie zaburzeń molekularnych, które odpowiadają za rozwój raka piersi. Największym zainteresowaniem wśród badaczy cieszy się grupa receptorów ErbB2 HER2, ponieważ uważa się, że w przypadku tej grupy rokowania w chorobie są najgorsze. ErbB2 (HER2) jest odpowiedzialny za wzrost, podział i procesy naprawcze
w komórkach i występuje normalnie w komórkach ludzkich. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia ilości genu kodującego receptor. Uważa się, że ok. 30% z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje nadekspresję receptora ErbB2 (HER2) - jako produktu tego genu na powierzchni komórek raka. Wtedy mamy do czynienia z tzw. "nadekspresją ErbB2 HER2". To z kolei może doprowadzić do szybszego wzrostu raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Jak dowodzą badania naukowe, nowotwory z nadekspresją receptora ErbB2 (HER2) są bardziej „oporne" na chemioterapię. Oznaczenie i znajomość receptora ErbB2 (HER2) jest bardzo ważnym sygnałem dla onkologów co do wyboru optymalnej terapii.

Medycyna w ostatnich latach znalazła nową broń do walki z komórkami rakowymi.
Są to tzw. terapie celowane. Mechanizm ich działania polega na zakłócaniu procesów komórkowych lub mechanizmów chorobowych powodujących poszczególne nowotwory, a tym samym znacznie spowalnia procesy chorobowe. W grupie terapii celowanych onkolodzy dysponują nowymi preparatami dla chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją HER2. Jednym z nich jest lapatynib, który został dopuszczony do obrotu w Polsce
i wszystkich 27 krajach UE 10 czerwca 2008.


Informacje:


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ErbB2, HER2, nowotwór piersi, rak piersi, rozsiany rak piersi, terapie celowe


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »