kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Cytologia - jak czytać wyniki?
2012/3/18 17:30:00

Rezultaty badań cytologicznych powinno się zawsze pokazać swojemu ginekologowi, ale zanim do niego pójdziesz, by się trochę uspokoić, możesz spróbować odczytać je sama.

Pobrany wymaz ocenia się według pięciu grup cytologicznych:

I grupa: komórki nabłonka są prawidłowe.
II grupa: świadczy o tym, że pojawiły się pojedyncze komórki o odmiennej budowie od innych. Przyczyną takiego wyniku może być wystąpienie stanu zapalnego, który należy leczyć. Tę grupę ma najwięcej kobiet w Polsce. Wynik badania powinien poznać ginekolog, który zadecyduje, czy trzeba szybko zacząć leczenie, czy obserwować zmiany zachodzące w komórkach - nieleczony stan zapalny może prowadzić do powstania nowotworu.
III grupa: wskazuje na komórki o nieprawidłowej budowie, podejrzane o raka. Konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, tzw. kolposkopii lub pobranie wycinka tkanki do analizy histopatologicznej.
IV grupa: dowodzi obecności komórek nowotworowych jeszcze w stadium przedinwazyjnym.
V grupa: na szyjce macicy są zmiany złośliwe, a więc rak inwazyjny. Przy takim wyniku trzeba jak najszybciej wykonać dodatkowe badania, które określą stopień zaawansowania choroby i pozwolą lekarzowi dobrać odpowiednie leczenie.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: badania, cytologia, rak szyjki macicy, wyniki


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »