kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Mięśniaki macicy a seks
2019/3/13 17:20:00

Mięśniaki macicy, szczególnie te o zwiększonej objętości, zmieniają anatomię pochwy, wpływając tym samym na jakość życia seksualnego kobiet. Wiele Polek zadaje sobie pytania: czy fakt, że zdiagnozowano u mnie mięśniaki macicy będzie miał wpływ na moje życie intymne?, czy mogę uprawiać seks?.

Dlaczego mięśniaki macicy wpływają na jakość życia intymnego?

Niemal każdy problem zdrowotny wpływa na jakość życia kobiety, także życia intymnego. Do takich problemów zaliczają się również mięśniaki macicy, które występują u 20-40% populacji polskich kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym
Dolegliwości towarzyszące mięśniakom to m.in.:
  • ból podczas współżycia
  • uczucie pełności w jamie brzusznej
  • uczucie ucisku na narządy rodne
  • częstsze oddawanie moczu
  • obfite, przedłużające się krwawienia
Ze względu na to, że dolegliwości wpływają negatywnie na samopoczucie i powodują dyskomfort, kobiety bardzo często unikają kontaktów seksualnych, obawiając się ich nasilenia.

Jak temu zaradzić?

W sytuacji, kiedy podejście do sfery intymnej zmienia się, warto skorzystać z porad specjalisty.
Temat obaw i psychicznych barier można poruszyć z lekarzem ginekologiem, psychologiem, czy też przyjaciółką. Regularne wizyty u ginekologa, badania USG i szczera rozmowa, na pewno rozwieją wiele wątpliwości. Bardzo ważny jest również świadomy wybór optymalnej metody leczenia mięśniaków macicy.

Jeśli macica została usunięta …

Histerektomia, czyli operacyjne usunięcie macicy to odrębny problem, wpływający na jakość życia seksualnego kobiet. Większość z nich ma obawy związane z dalszą aktywnością seksualną. W dużej mierze są to obawy bezpodstawne.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: macica, seks, zdrowie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »