kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Choroby dziecięce groźne dla dorosłych
2007/5/25 0:10:00

Świnka, ospa wietrzna, różyczka, odra – choroby dziecięce, które, choć czasem wyglądają groźnie, u dzieci rzadko wywołują powikłania. Nieco inaczej jest z dorosłymi: o ile na przykład świnka poza uciążliwym bólem nie daje u dzieci innych przykrych objawów, u osoby dorosłej może wywołać zapalenie tarczycy, trzustki, a u mężczyzn trwałe uszkodzenie jąder.

Powszechnie uważa się, że przebyta w dzieciństwie ospa czy różyczka zapewnia nam trwałą ochronę przed tymi chorobami. Niestety, z wiekiem odporność na te wirusy maleje, a w dodatku organizm coraz gorzej radzi sobie z ich zwalczaniem. Dodatkowym utrudnieniem w leczeniu jest fakt, że u dorosłych choroby te mogą mieć nieco inny przebieg, niż u dzieci, trudniej je więc rozpoznać.

Odra u dorosłych objawia się przede wszystkim bardzo wysoką (około 40 stopni) gorączką, później pojawia się światłowstręt, ból gardła, suchy kaszel i zaczerwienienie spojówek. Po krótkim czasie na wewnętrznej stronie policzków pojawia się wysypka, która następnie rozprzestrzenia się na całe ciało. Wśród powikłań występujących po odrze u osób dorosłych najczęściej wymienia się zapalenie oskrzeli, płuc, uszu, a nawet mózgu, chory musi więc koniecznie pozostać w łóżku i stosować się do zaleceń lekarza.

Ospa wietrzna z jej charakterystyczną wysypką daje podobne objawy zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Zaczyna się bólami głowy, brzucha, a po kilku dniach pojawiają się pierwsze swędzące plamki, które szybko zmieniają się w wypełnione płynem grudki. O ile dzieciom chorym na ospę podaje się głównie leki zmniejszające gorączkę i świąd skóry, o tyle dorosłym często przepisywane są także leki przeciwwirusowe. Ospa u dzieci rzadko wywołuje powikłania, ale u osoby dorosłej może spowodować zapalenie opon mózgowych, wątroby, stawów, nerek lub mięśnia sercowego. Podobnie jak w przypadku odry dorosły chory na ospę powinien poleżeć w łóżku.

Różyczka jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, ale i u innych może wywołać groźne powikłania np. zapalenie stawów, jąder, mózgu i opon mózgowych. U dzieci charakterystycznym objawem choroby jest drobna różowa wysypka, natomiast u dorosłych skóra może tylko wyglądać na lekko zaczerwienioną, ale za to chory narzeka na bolesność powiększonych węzłów chłonnych i wysoką gorączkę. Przez cały okres choroby należy pozostać w domu – nie tylko ze względu na swoje zdrowie, ale także w trosce o innych, bo choroba ta bardzo łatwo się rozprzestrzenia.

Świnka u osób dorosłych przebiega podobnie, jak u dzieci, to znaczy chory najpierw narzeka na złe samopoczucie, ogólne rozbicie i lekko podniesioną temperaturę. Po kilku dniach temperatura jeszcze rośnie, pojawia się obrzmienie i ból ślinianek. Wirus świnki często wywołuje także zapalenie ucha środkowego, a czasem zapalenie trzustki i tarczycy. Bardzo groźnym powikłaniem występującym u mężczyzn jest zapalenie jąder, którego efektem może być niepłodność. Aby uniknąć tych kłopotów podczas choroby należy leżeć w łóżku i przyjmować leki przeciwzapalne lub antybiotyki przepisane przez lekarza.

Warto pamiętać, ze istnieje prosty sposób na uniknięcie typowych chorób dziecięcych: szczepienia. Obecnie w aptekach dostępna jest szczepionka, która chroni przed zachorowaniem na trzy z nich: odrę, świnkę i różyczkę. O zaszczepieniu powinny pomyśleć zwłaszcza kobiety planujące zajście w ciążę lub młode mamy – naturalnie narażone na kontakt z zakaźnymi chorobami dziecięcymi.Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, odra, ospa wietrzna, różyczka, szczepienia, świnka


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »