kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Choroby dziecięce groźne dla dorosłych
2007/5/25 0:10:00

Świnka, ospa wietrzna, różyczka, odra – choroby dziecięce, które, choć czasem wyglądają groźnie, u dzieci rzadko wywołują powikłania. Nieco inaczej jest z dorosłymi: o ile na przykład świnka poza uciążliwym bólem nie daje u dzieci innych przykrych objawów, u osoby dorosłej może wywołać zapalenie tarczycy, trzustki, a u mężczyzn trwałe uszkodzenie jąder.

Powszechnie uważa się, że przebyta w dzieciństwie ospa czy różyczka zapewnia nam trwałą ochronę przed tymi chorobami. Niestety, z wiekiem odporność na te wirusy maleje, a w dodatku organizm coraz gorzej radzi sobie z ich zwalczaniem. Dodatkowym utrudnieniem w leczeniu jest fakt, że u dorosłych choroby te mogą mieć nieco inny przebieg, niż u dzieci, trudniej je więc rozpoznać.

Odra u dorosłych objawia się przede wszystkim bardzo wysoką (około 40 stopni) gorączką, później pojawia się światłowstręt, ból gardła, suchy kaszel i zaczerwienienie spojówek. Po krótkim czasie na wewnętrznej stronie policzków pojawia się wysypka, która następnie rozprzestrzenia się na całe ciało. Wśród powikłań występujących po odrze u osób dorosłych najczęściej wymienia się zapalenie oskrzeli, płuc, uszu, a nawet mózgu, chory musi więc koniecznie pozostać w łóżku i stosować się do zaleceń lekarza.

Ospa wietrzna z jej charakterystyczną wysypką daje podobne objawy zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Zaczyna się bólami głowy, brzucha, a po kilku dniach pojawiają się pierwsze swędzące plamki, które szybko zmieniają się w wypełnione płynem grudki. O ile dzieciom chorym na ospę podaje się głównie leki zmniejszające gorączkę i świąd skóry, o tyle dorosłym często przepisywane są także leki przeciwwirusowe. Ospa u dzieci rzadko wywołuje powikłania, ale u osoby dorosłej może spowodować zapalenie opon mózgowych, wątroby, stawów, nerek lub mięśnia sercowego. Podobnie jak w przypadku odry dorosły chory na ospę powinien poleżeć w łóżku.

Różyczka jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, ale i u innych może wywołać groźne powikłania np. zapalenie stawów, jąder, mózgu i opon mózgowych. U dzieci charakterystycznym objawem choroby jest drobna różowa wysypka, natomiast u dorosłych skóra może tylko wyglądać na lekko zaczerwienioną, ale za to chory narzeka na bolesność powiększonych węzłów chłonnych i wysoką gorączkę. Przez cały okres choroby należy pozostać w domu – nie tylko ze względu na swoje zdrowie, ale także w trosce o innych, bo choroba ta bardzo łatwo się rozprzestrzenia.

Świnka u osób dorosłych przebiega podobnie, jak u dzieci, to znaczy chory najpierw narzeka na złe samopoczucie, ogólne rozbicie i lekko podniesioną temperaturę. Po kilku dniach temperatura jeszcze rośnie, pojawia się obrzmienie i ból ślinianek. Wirus świnki często wywołuje także zapalenie ucha środkowego, a czasem zapalenie trzustki i tarczycy. Bardzo groźnym powikłaniem występującym u mężczyzn jest zapalenie jąder, którego efektem może być niepłodność. Aby uniknąć tych kłopotów podczas choroby należy leżeć w łóżku i przyjmować leki przeciwzapalne lub antybiotyki przepisane przez lekarza.

Warto pamiętać, ze istnieje prosty sposób na uniknięcie typowych chorób dziecięcych: szczepienia. Obecnie w aptekach dostępna jest szczepionka, która chroni przed zachorowaniem na trzy z nich: odrę, świnkę i różyczkę. O zaszczepieniu powinny pomyśleć zwłaszcza kobiety planujące zajście w ciążę lub młode mamy – naturalnie narażone na kontakt z zakaźnymi chorobami dziecięcymi.



Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, odra, ospa wietrzna, różyczka, szczepienia, świnka


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»