kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Akcja „Dzień Zdrowych Kości” we Wrocławiu
2010/9/20 1:20:00

W powszechnym przekonaniu osteoporoza jest chorobą, która dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Tymczasem osteoporoza wtórna, która jest wynikiem przebytych chorób lub towarzyszących im terapii (np. sterydoterapii), może dotyczyć każdego, bez względu na płeć i wiek.

Najpoważniejszymi konsekwencjami osteoporozy są tzw. złamania niskoenergetyczne, czyli takie, do których dochodzi w wyniku działania niewielkiej siły (są to np.: złamanie nadgarstka, szyjki kości udowej czy kręgosłupa, do których doszło po zwykłym potknięciu się i upadku). Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”, ponieważ do momentu złamania nie można dostrzec żadnych jej objawów. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badania gęstości mineralnej kości (densytometrii) oraz konsultowanie jej wyniku z lekarzem, który oceniając inne czynniki ryzyka złamań, podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

- Na złamania osteoporotyczne, w szczególny sposób, są narażone osoby, po 50. roku życia, częściej kobiety (chociaż chorują również mężczyźni), z niską gęstością mineralną kości (masą kości), obciążone genetycznie (np.: u których jeden z rodziców przebył złamanie kości udowej). Prawdopodobieństwo wystąpienia złamań może ponadto potęgować zły styl życia, np.: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadmiar kawy, niedobory spożywanego wapnia i witaminy D3, brak aktywności fizycznej. Edukacja pacjentów w zakresie czynników ryzyka, przypominanie o konieczności zmiany złych nawyków zdrowotnych oraz regularne konsultacje lekarskie dają nam szansę na uniknięcie choroby, która nie rozpoznana, a w konsekwencji nie leczona zwiększa ryzyko niepełnosprawności i zgonu - - mówi dr Maria Rell-Bakalarska, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”.


Podczas odbywającego się 22 października we Wrocławiu „Dnia Zdrowych Kości” pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego badania gęstości masy kostnej, skonsultowania wyników z lekarzem specjalistą oraz uzyskania odpowiedzi na swoje pytania. Uczestnicy spotkań otrzymają bezpłatne materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące złych nawyków zdrowotnych wpływających na zwiększenie zagrożenia złamaniem osteoporotycznym.

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, organizowane są w ramach projektu edukacyjnego „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”. Celem akcji jest podniesienie świadomości pacjentów związanej z ryzykiem występowania osteoporozy, radzenia sobie z jej skutkami oraz niwelowania zagrożeń związanych ze złamaniami osteoporotycznymi.

Zapisy na badania odbywają się bezpośrednio lub telefonicznie w NZOZ "Przychodnia-Gaj". Szczegóły na stronie akcji.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Wrocław, badanie gęstości kości, osteoporoza


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»