kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Antybiotyki a zdrowie intymne
2008/10/29 11:50:00

Antybiotyki są niewątpliwie jedną z najważniejszych zdobyczy medycyny - pokonały wiele chorób, które wcześniej zbierały śmiertelne żniwo. Dzisiaj są jednak często nadużywane, może się więc zdarzyć, że wkrótce przestaną działać, bo bakterie stają się na nie coraz bardziej odporne. Kuracje antybiotykami mają jeszcze inne przykre konsekwencje: infekcje miejsc intymnych.

Antybiotyki nie potrafią rozpoznać dobrych i złych bakterii. Niszczą wszystkie – nawet te, które odpowiadają za zachowanie odpowiedniego środowiska w pochwie. To wszytko prowadzi do infekcji bakteryjnych narządów kobiecych lub grzybicy.

Według statystyk uzyskanych w programie monitorowania konsumpcji antybiotyków ESAC (European Surveillance of Antibiotic Consumption) Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce wśród krajów europejskich pod względem ilościowego spożycia antybiotyków na przeciętnego mieszkańca. W Polsce na 1000 osób 25 stosuje je codziennie, a wraz z nastaniem aury jesienno - zimowej sprzedaż antybiotyków wzrasta nawet czterokrotnie.
Jednym ze skutków ubocznych terapii antybiotykowej jest zniszczenie dobroczynnej flory bakteryjnej Lactobacillus przewodu pokarmowego i pochwy oraz pozbawianie w ten sposób organizmu obrony oraz witamin wytworzonych przez te bakterie. Działanie antybiotyków zakłóca równowagę mikrobiologiczną, co w efekcie prowadzi do nadmiernego namnażania się bakterii i grzybów chorobotwórczych i powstawania stanów zapalnych m.in. miejsc intymnych. Objawiają się one zwykle świądem, upływami i pieczeniem.
Nieleczone, bądź nieprawidłowo zdiagnozowane bakteryjne zakażenie pochwy, może przejść w przewlekłe, często utajone zakażenie, a z czasem doprowadzić do bardzo poważnych w skutkach powikłań. Może spowodować bezpłodność, jeśli infekcja dojdzie do szyjki macicy i jajowodów, natomiast u kobiet w ciąży może być przyczyną przeniesienia infekcji od matki na noworodka, a w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do poronienia.

Szczególnie ważne dla zdrowia intymnego kobiety jest utrzymywanie prawidłowego pH pochwy oraz równowagi mikrobiologicznego środowiska pochwy. Sposobem, który pozwoli przywrócić równowagę mikrobiologiczną jest uzupełnianie składu mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety poprzez przyjmowanie probiotyków – zawsze, gdy musimy sięgnąć po antybiotyk.


ASA
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: drożdżyca, grzybica, infekcje intymne, probiotyki, zakażenie dróg moczowych, zakażenie pochwy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»