kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Choroba lokomocyjna? To już nie problem
2013/7/20 2:00:00

Choroba lokomocyjna jest utrapieniem wielu z nas. Już sama perspektywa wielogodzinnej podróży samochodem może napawać lękiem osoby, które borykają się z tą przypadłością. Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną i skutecznie pozbyć się objawów tej przykrej dolegliwości utrudniającej życie?

Choroba lokomocyjna jest wynikiem sprzecznych bodźców dostarczanych do mózgu. Podczas jazdy samochodem zmysł wzroku odbiera informacje o zmianie otoczenia, która przez mózg jest interpretowana jako ruch. Jednocześnie błędnik, czyli narząd równowagi nie odnotowuje zmian w położeniu ciała.

- Błędnik nie zauważa zmian w położeniu ciała, reaguje jednak na inne siły, które powstają podczas jazdy. Wyraźnie odczuwamy hamowanie, przyspieszanie czy podskakiwanie na nierównościach – tłumaczy mgr farmacji Agnieszka Urbaniak, z apteki internetowej Wapteka.pl, która oferuje klientom profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru leków. - Wzrok mówi „jedziemy”, natomiast błędnik „stoi” w miejscu. Zawroty głowy w takiej sytuacji nie są zaskoczeniem.

Objawy

Pierwsze objawy choroby lokomocyjnej to brak apetytu, zmęczenie i kiepskie samopoczucie. Później dochodzą jeszcze zawroty i bóle głowy, nudności oraz wymioty. W skrajnym przypadkach mogą też wystąpić problemy ze złapaniem oddechu.

- Osoby u których jazda samochodem powoduje dyskomfort powinny przed podróżą wypocząć i zjeść tylko lekki posiłek. Powinny także powstrzymać się od napojów gazowanych – radzi ekspert z Wapteka.pl.

Jak przeciwdziałać

Podczas jazdy samochodem w miarę możliwości najlepiej jest przyjąć pozycję półleżącą, a głowę oprzeć na stabilnym oparciu. Gdy pojawią się mdłości najlepiej zamknąć oczy, otworzyć okno i oddychać głęboko.

- Dolegliwości można także łagodzić lekami, które wydawane są bez recepty – mówi Agnieszka Urbaniak.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: błędnik, choroba lokomocyjna, podróże, wakacje


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »