kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Choroby tarczycy - kobiety w grupie ryzyka
2012/5/17 13:28:40

Ocenia się, że problemy związane z tarczycą ma ponad 300 milionów ludzi na całym świecie , choć nawet połowa z nich o tym nie wie . Polscy endokrynolodzy szacują, że zaburzenia czynności gruczołu tarczowego dotyczą nawet 22% mieszkańców naszego kraju , przede wszystkim kobiet. Panie nie tylko zapadają na choroby tarczycy 8 razy częściej niż mężczyźni , ale dzieje się to zwykle w znacznie młodszym wieku niż u panów .

Tarczyca jest położona u podstawy szyi. Jest to, w warunkach prawidłowych, dość niewielki gruczoł, o kształcie przypominającym motyla. Wytwarza i uwalnia do krwi kilka hormonów, regulujących funkcje metaboliczne naszego organizmu, w tym funkcje związane z płodnością . Hormonami wydzielanymi przez ten gruczoł są: tyroksyna (oznaczana też jako T4), trijodotyronina (T3) oraz kalcytonina. Dzięki nim nasz organizm efektywnie wykorzystuje zapasy energii i utrzymuje odpowiednią temperaturę. Związki te zapewniają także prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego .Właściwe funkcjonowanie tarczycy zależy od podaży niezbędnego do syntezy hormonów tarczycy jodu, oraz od stężenia hormonów kontrolujących pracę tego gruczołu, a wydzielanych przez dwa inne gruczoły, położone w obrębie czaszki (współpraca ta odbywa się na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego). Pierwszym z tych gruczołów 'kontrolnych' jest podwzgórze, wydzielające tyreoliberynę (oznaczaną skrótem nazwy angielskiej TRH). Drugim jest przysadka mózgowa, która wydziela tyreotropinę (TSH). Wpływają one na czynność gruczołu tarczowego odpowiadając za prawidłowy poziom krążących we krwi hormonów tarczycy. Z tego powodu przy zbyt niskim stężeniu TSH i TRH, mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy, a przy zbyt wysokim
- z niedoczynnością.
W okresie życia płodowego i przez pierwsze dwa lata po porodzie hormony tarczycy wpływają na rozwój mózgu dziecka. Ich niedobór w okresie płodowym prowadzi do trwałego niedorozwoju umysłowego. Hormony tarczycy regulują ponadto procesy wzrastania oraz dojrzewania płciowego. Przez całe życie stymulują także produkcję energii cieplnej, wpływają na procesy intelektualne i nastrój, oraz na pracę serca, mięśni szkieletowych, jelit, a u kobiet - także jajników.

Choroby tarczycy zdecydowanie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Jeszcze częściej problem ten występuje u kobiet ciężarnych i u młodych matek. Do pozostałych grup ryzyka zaliczają się osoby:
  • z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy w wywiadzie rodzinnym,
  • cierpiące na inne choroby autoimmunologiczne, np. na cukrzycę typu pierwszego,
  • w wieku powyżej 50. roku życia, w tym u kobiet w okresie menopauzy,
  • po operacji tarczycy,
  • z zespołem Downa lub Turnera,
  • po leczeniu jodem radioaktywnym,
  • narażone na napromienianie, w tym poddawane radioterapii okolicy szyi,
  • rasy białej i żółtej (ryzyko większe niż w innych populacjach).
Choroby tarczycy u kobiet

W okresie dojrzewania, menopauzy, w czasie ciąży, oraz w ciągu pierwszych 6 miesięcy po porodzie, kobiety są bardziej podatne na zaburzenia funkcji tarczycy. Dysfunkcje te stwierdza się również częściej u osób cierpiących na depresję. Ponieważ choroby tarczycy znacznie częściej dotyczą kobiet, szczególnie one powinny znać objawy tych zaburzeń. Jest to bardzo ważne również z tego powodu, że rozpoznanie i leczenie zaburzeń tarczycy we wczesnym stadium pozwala uniknąć następstw, które mogą być groźne, a nawet zagrażać życiu (np. chorób serca). Dzięki prawidłowo prowadzonemu leczeniu, większość kobiet może prowadzić normalny, niezmieniony tryb życia.

Bezpłatne badania w ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy

W diagnostyce chorób tarczycy bardzo ważną rolę odgrywają badania krwi, a dokładniej poziomu TSH i anty-TPO. Dlatego w ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy umożliwione zostanie bezpłatne oznaczenie tych hormonów.

W dniach 21-25 maja br., z bezpłatnych badań będzie mogło skorzystać 800 dorosłych osób, które chcą sprawdzić stan swojej tarczycy. Akcja obejmie pięć miast: Łódź, Katowice, Gdańsk, Warszawę i Wrocław. Zapisy są możliwe za pośrednictwem strony internetowej www.tarczyca.pl i trwają w dniach 8-16 maja 2012.Badania zostaną przeprowadzone w:
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Tuszyńska 19 w Łodzi,
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Karłowicza 10 w Katowicach,
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Kołobrzeska 63F w Gdańsku,
  • Laboratorium Diagnostyka, al. Dwudziestolatków 3 w Warszawie,
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Weigla 12 we Wrocławiu.
Sponsorem bezpłatnych badań jest firma Merck.




()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Choroby tarczycy, badanie tarczycy, tarczyca


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »