kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Chronię życie przed rakiem szyjki macicy
2006/12/13 13:30:00

Polskie gwiazdy na pięknych biało-czarnych fotografiach i na scenie. Ich udział w uroczystym wieczorze zorganizowanym 8 grudnia 2006 przez Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV uświetnił wprowadzenie na polski rynek pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi HPV, głównej przyczynie raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to choroba, która może, ale nie musi, zakończyć się dramatem. Kobiety mogą się przed nią ochronić regularnie wykonując badania cytologiczne oraz poddając się szczepieniom profilaktycznym, dostępnym w Polsce od listopada 2006 roku.

Pierwsza szczepionka na raka jest nową potężną bronią medycyny w walce z tą chorobą i nadzieją na zmianę smutnych statystyk, które plasują Polskę na pierwszym miejscu w Europie pod względem zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy.

Aby uczcić to przełomowe dla świata nauki i wszystkich kobiet wydarzenie, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV zorganizowało 8 grudnia 2006 r. uroczysty wieczór. Spotkanie było okazją, aby złożyć podziękowania środowisku medycznemu za wsparcie kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. To dzięki ich zaangażowaniu na początku roku 2006 ruszył projekt propagujący wiedzę na temat raka szyjki macicy i jego aktywnej profilaktyki.

Gośćmi wieczoru byli przedstawiciele wszystkich towarzystw naukowych zaangażowanych w kampanię: Polskiego Komitetu Zwalczania Raka, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz partnerów projektu: Programu Różowa Konwalia i firmy MSD. W gali udział wzięły również ambasadorki kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy” - aktorki Anna Korcz i Alicja Bachleda–Curuś, które wspólnie ze środowiskiem medycznym zaangażowały się w ten projekt.

Uroczystość uświetnił koncert, podczas którego znakomite polskie wokalistki - Kayah, Natalia Kukulska, Anna Serafińska i Anna Szarmach - zaprezentowały własne kompozycje oraz utwory światowych gwiazd: Arethy Franklin, Stevie Wonder’a, Alicii Keys, Vivian Green, Beyonce, w specjalnie na ten wieczór przygotowanych, oryginalnych aranżacjach.

Wydarzeniu towarzyszyła też wystawa fotografii czternastu znanych Polek, które zgodziły się pozować do kalendarza, promującego Akcję Fioletowa Bransoletka.

Kalendarz przedstawiający intrygujące czarno-białe portrety znanych Polek to kolejna inicjatywa kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Są w nim zdjęcia modelek: Agnieszki Maciąg, Ewy Pacuły z córką, Bogny Sworowskiej, Małgorzaty Niemen oraz inicjatorki kalendarza Ilony Felicjańskiej, aktorek: Anny Korcz z córkami, Grażyny Wolszczak, Beaty Ścibakówny, Agnieszki Grochowskiej, a także piosenkarki Reni Jusis, fotograf Lidii Popiel i dziennikarek-Anny Popek i Beaty Sadowskiej. Kalendarz zamyka najmłodsza gwiazda, Jadzia Nalepa, znana z programu TVP „Duże dzieci”.

Wszystkie bohaterki Kalendarza noszą na ręku Fioletowe Bransoletki-symbol nadziei i przełomu w walce z rakiem, jakim jest wprowadzenie szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV. Fioletowa Bransoletka jest również deklaracją solidarności z kobietami już chorującymi na raka szyjki macicy. Nabywając taką bransoletkę z limitowanej serii możemy wspomóc Klinikę Onkologii przy ul. Wawelskiej 15 w Warszawie, gdzie leczą się kobiety cierpiące na tę chorobę.

Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, inicjator kampanii, liczy, że w geście solidarności więcej kobiet zdecyduje się założyć na rękę Fioletową Bransoletkę, a zainspirowane inicjatywą, będą upowszechniać wiedzę o chorobie. Należy przypominać Polkom, że regularnie wykonywane badanie cytologiczne i szczepionka przeciwko wirusowi HPV wywołującemu chorobę, może ocalić wiele kobiecych istnień.

Kampania "Chronię życie przeciwko rakowi szyjki macicy" ruszyła w lutym 2006 roku. Zainaugurowana Tygodniem Walki z Rakiem Szyjki Macicy ma uświadamiać kobietom, że chorobie tej można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę.

Rak szyjki macicy to drugi, pod względem występowania, rak u młodych kobiet. Jego główną przyczyną jest wirus HPV, któremu można już zapobiegać dzięki szczepionce wchodzącej na nasz rynek. To ważna informacja dla Polek, gdyż co roku na raka szyjki macicy zapada aż cztery tysiące z nich. Niestety, wskutek zbyt późnej diagnozy, połowa pacjentek umiera.


()
Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: HPV, lek, rak szyjki macicy, szczepionka


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»