kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Co Polacy wiedzą o padaczce?
2009/9/28 14:20:00

W Polsce żyje ok. 400 tysięcy ludzi chorych na padaczkę. Co roku zapada na nią 40-70 osób na każde 100 tysięcy. W 6 przypadkach na 10 nie znamy przyczyny choroby. Na padaczkę może zachorować każdy i w każdym wieku.

Najnowsze badania opinii (Badanie PRO-EPI) przeprowadzone na zlecenie Polskiego Towarzystwa Epileptologii i firmy UCB przez Instytut Badawczy Pentor pokazują, że 89% Polaków słyszało o padaczce, a 80% naszych rodaków prawidłowo kojarzy podstawowy objaw padaczki, czyli występowanie drgawek ciała raz na jakiś czas.

Niestety w naszym społeczeństwie cały czas funkcjonują błędne stereotypy dotyczące podłoża i leczenia padaczki, a także właściwej pomocy chorym. Choć mamy już XXI wiek, 13% polskiego społeczeństwa mylnie postrzega padaczkę jako chorobę psychiczną, a 29% Polaków uważa ją za chorobę nieuleczalną.

Padaczka to choroba, która może mieć różne oblicza - objawia się nie tylko poprzez napady toniczno-kloniczne, ale także na przykład chwilową utratą świadomości (wyłączenie). Padaczka jest uciążliwa dla chorych, ale niekiedy można ją nawet zupełnie wyleczyć.

Najbardziej rozpowszechnione wśród Polaków, poprawne poglądy związane z definicją padaczki to:
choroba, która objawia się atakami drgawek raz na jakiś czas
choroba układu nerwowego
inna nazwa epilepsji
choroba, której można się nabawić po urazie głowy.

Jak wynika z Badania PRO-EPI, 43% społeczeństwa deklaruje, że wie jak udzielić pomocy choremu w sytuacji napadu padaczkowego, ale niestety, bardzo często, jako prawidłowe postępowanie podczas napadu padaczkowego wskazuje wkładanie twardych przedmiotów między zęby (takiej odpowiedzi udzieliło aż 84% Polaków spośród tych, którzy uważają, że wiedzą jak należy udzielić pomocy).
Wciskanie czegoś twardego między zęby czy krępowanie ruchów ciała podczas napadu to podstawowe, pokutujące od dziesięcioleci niewłaściwe zachowania, które zamiast pomóc, wręcz zagrażają życiu chorego.

„Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badań, aby sprawdzić aktualną wiedzę Polaków na temat padaczki, a także, by dowiedzieć się, co może pomóc w poprawie funkcjonowania osób z padaczką" - mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Jędrzejczak, prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii. „Zdajemy sobie bowiem sprawę, że główne potrzeby naszych pacjentów to: skuteczne leczenie, które prowadzi do kontroli napadów oraz zrozumienie i właściwa pomoc ze strony otoczenia" - dodaje profesor Jędrzejczak.

Badanie PRO-EPI porusza szereg wątków, w tym m.in.: problemy związane z edukacją dzieci chorych na padaczkę, ograniczenia i perspektywy dotyczące rozwoju zawodowego chorych na padaczkę, a także po raz pierwszy w Polsce - prawa jazdy u osób z padaczką.

Zdaniem organizatorów główne wnioski, które nasuwają się po analizie wyników Badania PRO-EPI to przede wszystkim potrzeba zwiększenia wiedzy wśród nauczycieli i pracodawców w celu wyeliminowania lęku przed napadem padaczkowym oraz zachęcenie chorych do informowania o swojej chorobie. „Zanim zachorowałam, słyszałam o padaczce. Jednak dopiero po tym, gdy niespodziewanie nastąpił napad i zdiagnozowano u mnie padaczkę, uświadomiłam sobie, że właściwie nic nie wiem na temat tej choroby." - mówi Natalia, chora na padaczkę.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: epilepsja, leczenie padaczki, objawy padaczki, padaczka


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»