kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Co może być przyczyną wzdęcia?
2011/1/18 19:30:00

Czy czujesz, że twój brzuch jest rozciągnięty, odczuwasz dyskomfort, a nawet ból pleców? Wiele osób doświadcza tego niemiłego uczucia od czasu do czasu, ale dla niektórych może być to problem znacznie poważniejszy.

Ponad połowa konsultacji z dietetykami spowodowana jest problemami z objawami wzdętego brzucha. Zdaniem ekspertów przyczyny można podzielić na dwie główne kategorie: wzdęcia w okolicy brzucha spowodowane nadmiarem gazów i obrzęki brzucha spowodowane zatrzymaniem płynów.

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa jest coraz częstszym problemem. Może ona doprowadzić do wzdęcia brzucha, jeśli jelita nie działają poprawnie. Przyczyną może być zatrzymanie gazów lub zbyt duże ich wytwarzanie np. jako reakcja na spożywane jedzenie. Prowadzi to do nieprzyjemnego uczucia podrażnienia, dyskomfortu oraz bólu w okolicach brzucha. Jednak wzdęcia mogą również wskazywać na poważniejsze przyczyny tj. zatrzymanie płynów lub nierozpoznana ciąża - ten ostatni przypadek jest naprawdę bardzo rzadko spotykany. Głównymi winowajcami nietolerancji pokarmowej zazwyczaj są produkty mleczne, kofeina, alkohol, pszenica lub gluten oraz owoce cytrusowe. Spożywanie powyższych rzeczy staje się przyczyną problemów wtedy, gdy jemy lub pijemy ich znacznie za dużo niż powinniśmy. Dlatego tak ważne jest codzienne urozmaicanie diety i wyzbywanie się niezdrowych nawyków żywieniowych. Specjaliści radzą wyeliminować produkty, które stanowią przyczynę problemu, ale najpierw należy sprawdzić na które rzeczy nasz organizm reaguje niekorzystnie. Dobrym sposobem jest prowadzenie dziennika żywności, ale również warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w usunięciu z diety szkodzących produktów. Należy uważać z eliminacją spożywanych produktów, żeby nie pozbawić organizmu niezbędnych dla niego substancji.

Odwodnienie

Zbyt duża ilość słonych posiłków i innych „moczopędnych" substancji tj. kofeina, alkohol, napoje gazowane prowadzi także do odwodnienia organizmu i wzdęć. Dlatego lekarze w takich przypadkach zalecają pic dużo wody - od ośmiu do dziesięciu szklanek dziennie. Pozwoli to utrzymać organizmowi odpowiedni poziom płynów i zapobiegnie innym zdrowotnym konsekwencjom wynikającym z odwodnienia.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to dość częsta przyczyna problemów bolesnych wzdęć brzucha, ale również biegunki, zaparć i zgagi. Wzdęcia wynikają z nadwyżki gazów w brzuchu z powodu ich zablokowania lub z powodu ich nadprodukcji. Ogólne leczenie obejmuje zmiany w diecie: włączenie do diety większej ilości błonnika i eliminacja produktów powodujących nieprzyjemne symptomy. Jedzenie, które zazwyczaj jest przyczyną problemów to ostre i tłuste potrawy, sery, owoce cytrusowe, cebula i por, fasola, soczewica, czekolada, soki owocowe, alkohol, mleko, kawa, ale także czerwone mięso. Przyczyną może być również zbyt szybkie jedzenie i nieodpowiednie przeżuwanie pokarmu.

Zespół napięcia przedmenstruacyjnego

Wiele kobiet doświadcza wzdęcia z powodu zatrzymania płynów w pewnym momencie cyklu menstruacyjnego. W niektórych przypadkach objawia się to obrzękiem brzucha i piersi. W celu zapobieganiu takim objawom również należy spożywać m.in. mniej słonych pokarmów, a jeść dużo owoców i warzyw.


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: PMS, Zespół jelita drażliwego, nietolerancja pokarmowa, odwodnienie, trawienie, wzdęcia