kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Dolegliwości intymne - suchość pochwy
2013/7/19 23:50:00

Choć prawie 30 procent kobiet w każdym wieku zmaga się z suchością pochwy, to nadal nie każda ma świadomość istnienia tego problemu. Tylko niewielka liczba pań zgłasza takie objawy swojemu lekarzowi. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak sobie z nią radzić?


Suchość w ustach – zdarza się częściej niż myślisz!

Suchość pochwy to problem coraz większej liczby kobiet w każdym wieku. Ostrożne szacunki pokazują, że już ponad połowa Polek zmaga się z jej objawami. Tymczasem mówienie o tej dolegliwości nadal wiąże się ze sporym dyskomfortem. Sprawia to, że o niedostatecznym nawilżeniu w gabinecie ginekologicznym rozmawia się niezwykle rzadko.

Z danych wynika, że jedynie 18,6 procent kobiet zgłasza problem suchości pochwy swojemu lekarzowi. Oznacza to, że ponad 1/3 zmagających się z dokuczliwymi objawami pań - problem przemilcza. Co może skłaniać kobiety do milczenia? Jedną z przyczyn pomijania tego ważnego tematu w gabinecie jest z pewnością wstyd oraz brak wystarczającej wiedzy na temat przyczyn występowania problemu. Przekonane, że suchość – w ich przypadku - nie ma racjonalnego źródła, kobiety mają nadzieję, że uporają się z nią samodzielnie.

Nietypowe źródła typowej dolegliwości

Dolegliwość, o której mowa, zdaje się być typową dla okresu menopauzy. To prawda - główną jej przyczyną jest zaburzenie produkcji estrogenów, dlatego też najczęściej odczuwają ją kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Jednak to tylko pierwszy z możliwych czynników ryzyka. Z problemem suchości spotkać się mogą także kobiety po porodzie (szczególnie te, karmiące piersią), osoby stale przyjmujące leki (np. przy alergii, endometriozie, mięśniakach) czy też długotrwale stosujące antykoncepcję hormonalną.

Suchość może mieć także inne, mniej typowe źródła. Ze względu na to, że czynników tych z reguły nie konsultujemy ze specjalistą, wynikające z nich negatywne zjawiska (np. suchość pochwy), trudno z nimi skojarzyć. Suchość bywa bowiem wynikiem ciągłego przemęczenia, życia w nieustannym stresie, korzystania z używek, środków antydepresyjnych, nieprawidłowej diety, częstych wizyt na basenie, codziennego stosowania wkładek higienicznych, a nawet – braku zaufania do partnera seksualnego.

Suche fakty

Przemilczanie problemu sprawia, że kobiety nie mają dostatecznej wiedzy na temat jego możliwych źródeł, a także - leczenia i profilaktyki. Tymczasem zarówno przyczynę, jak i rozwiązanie - znaleźć bardzo prosto. Odpowiedź podsuwa nam kampania „Suchość pochwy wywołuje … suchość w ustach”, która rozpoczęła się na początku lipca br. Akcja prowadzona jest za pośrednictwem podstrony Suche Fakty (www.kobiecosc.info/suchefakty), będącej częścią strony Kobiecość niejedno ma imię. Znaleźć tu można szereg artykułów oraz praktycznych informacji na temat suchości, m.in.: możliwe źródła problemu, czynniki ryzyka, sposoby walki z dokuczliwą suchością oraz możliwości zapobiegania jej powstaniu.

Tylko otwarte postawienie problemu i pokazanie jego skali pozwoli na to, by kobiety wreszcie uświadomiły sobie, że ich dolegliwości nie są wstydliwe i by zaczęły o nich mówić głośno. Przecież zamiast „pękać” w zderzeniu z kłopotem, znacznie lepiej stawić mu czoła!

www.kobiecosc.info/suchefakty


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ginekolog, menopauza, poród, seks, suchość pochwy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»