kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Higiena w liczbach
2011/11/30 23:30:00

Sezon jesienno-zimowy można uznać oficjalnie za rozpoczęty. Przeziębienie i grypa dotykają coraz więcej osób. Czy wiemy, jak uchronić się przed infekcjami? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Dettol – mycie rąk (65%) i czyszczenie powierzchni (26%) to zdaniem Polaków najlepszy sposób na to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Daleko nam jednak do ideału. W Kanadzie, której obywatele najlepiej wypadli w badaniu, aż 90 % społeczeństwa uważa higienę rąk za jedną z najbardziej efektywnych metod na zatrzymanie rozprzestrzeniania się infekcji.

Wystarczy tylko 30 sekund…

Higiena rąk to najprostsza i najskuteczniejsza forma profilaktyki. Mycie dłoni wodą i mydłem może całkowicie usunąć z powierzchni skóry drobnoustroje patogenne. Aby mieć pewność, że dłonie są czyste, należy myć je przez około 30 sekund. Polacy robią to najczęściej od 10 do 20 sekund (odpowiednio 42% i 24%).

Przez ręce przenoszone są m.in. rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne za biegunki, gronkowiec złocisty, powodujący zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe, pałeczki Salmonella, Shigella, patogenne Escherichia coli, jaj tasiemca i owsika. Przez dotyk można przenieść także wirusy grypy i przeziębienia.

… aby pozbyć się z rąk groźnych zarazków

Mycie rąk może zmniejszyć o połowę liczbę chorób biegunkowych i o blisko 30% liczbę zakażeń dróg oddechowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 69% zakażeń przewodu pokarmowego było skutkiem przenoszenia zarazków poprzez zanieczyszczone ręce i powierzchnie. To przede wszystkim złe nawyki higieniczne dorosłych są przyczyną chorób biegunkowych u najmłodszych dzieci. W grupie dzieci do 5. roku życia przebieg zakażeń przewodu pokarmowego może być bardzo ciężki. Każdego roku na świecie z powodu biegunek umiera 3,5 do 4 mln dzieci w tej grupie wiekowej. Drugą grupą ryzyka są osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia).

Dziecko uczy się dbania o higienę od rodziców. To opiekunowie są odpowiedzialni za wyrobienie w maluchach dobrych nawyków higienicznych. W Polsce niestety edukacja najmłodszych szwankuje, gdyż jak wskazuje badanie tylko 48% dzieci myje ręce przed jedzeniem, a 35% robi to nieregularnie.

Zarazki – niewidoczni lokatorzy


Ważne jest także dbanie o powierzchnie w domu. Jak pokazuje raport „Higiena rąk i otoczenia Polaków” w miejscu, gdzie powinniśmy czuć się najbezpieczniej i najpewniej występuje wiele potencjalnie chorobotwórczych zarazków. Na przykład na blatach kuchennych można znaleźć drobnoustroje flory kałowej, piloty do telewizorów są z kolei siedliskiem bakterii środowiskowych oraz pochodzących ze skóry rąk i flory kałowej. Na wielu innych płaszczyznach znaleziono także podczas badania bakterie Gram ujemne (E.coli., Klebsiella spp., Enterobacter spp.,Acinetobacter spp. i inne) oraz grzyby pleśniowe.

Wyniki te nie pokrywają się jednak wprost z wiedzą Polaków na temat miejsca występowania drobnoustrojów. Polacy zapytani „Gdzie w kuchni Pani/Pana zdaniem znajduje się najwięcej szkodliwych zarazków” respondenci wskazywali przede wszystkim: kosze na śmieci (54%), gąbki kuchenne (18%), i uchwyt lodówki (6%). Dopiero na czwartym miejscu znalazł się blat kuchenny – tylko 5% uważa to miejsce za potencjalnie zanieczyszczone.

Warto pamiętać, że większość mikroorganizmów może przeżyć poza organizmem ludzkim od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Wiedza ta może być przydatna szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i innych infekcji górnych dróg oddechowych:
  • wirus grypy rozprzestrzenia się w drobnych kroplach, które wydostają się z naszych ust i nosa podczas mówienia, kichania i kaszlu. Każdy z nas może zarazić się wirusem, kiedy we wdychanym powietrzu znajdą się „zakażone kropelki”, bądź kiedy dotykamy osoby albo rzeczy zainfekowanych wirusem, np. poręczy, klamek, a później przyłożymy dłoń do nosa lub oczu. Wirus grypy może przetrwać poza organizmem człowieka do 48 godziny;
  • wirus HIV jest w stanie przeżyć do 7 dni. Jednak wirusy wywołujące zatrucia pokarmowe są wytrwalsze – np. rotawirusy żyją do 60 dni, a adenowirusy do 3 miesięcy poza ustrojem ludzkim;
  • na wilgotnych powierzchniach „dobrze czują się” pałeczki E. Coli – są w stanie przetrwać do 16 miesięcy. Ponadto warto zaznaczyć, że zaledwie 10 komórek bakterii E. Coli wystarczy, aby wywołać zakażenie;
  • suche środowisko jest z kolei bardziej sprzyjające dla gronkowca złocistego, który zachowuje żywotność przez 7 miesięcy, a także prątków gruźlicy, które mogą pozostawać żywe nawet przez kilka lat.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bakterie, grypa, higiena, wirusy, zarazki


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »