kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kampania społeczna "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię"
2009/10/9 13:10:00

Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna promująca profilaktykę raka szyjki macicy, będąca wsparciem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Kampania "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię", zachęcająca do wykonywania badań cytologicznych.

Kampania "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię" została zrealizowana na podstawie zwycięskiego projektu w konkursie "Znajdź Haka na Raka" - ostatniego etapu II edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam Haka na Raka". Autorski pomysł licealistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie opiera się na grze słownej. W spocie telewizyjnym widać kobietę, która pakuje się jakby dokądś wyjeżdżała. Dopiero w kolejnym ujęciu, gdy kamera oddala się, widać, że swoje ubrania wkłada do trumny zamiast do walizki, ponieważ zaniedbywała badania profilaktyczne.

Kampania adresowana jest do kobiet w wieku 25-59. Jej głównym celem jest przekonanie Polek do regularnego wykonywania badań cytologicznych, pozwalających na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, co daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia. Zadaniem kampanii jest również zmiana przekonań kojarzących nowotwory z pewną śmiercią. "Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór u kobiet - każdego dnia z powodu tej choroby umiera 5 Polek. Zarówno współczynnik zachorowalności jak i umieralności na raka szyjki macicy w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie. Te dramatyczne dane jednoznacznie wskazują na potrzebę organizacji kampanii, która będzie przekonywała Polki do podejmowania ratujących życie i zdrowie badań profilaktycznych" - mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Rak szyjki macicy rozwija się bezboleśnie i długo. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Nie jest chorobą dziedziczną czy też uwarunkowaną genetycznie. Za rozwój raka szyjki macicy odpowiedzialny jest powszechnie występujący wirus brodawczaka ludzkiego, zwany HPV. Każda kobieta, niezależnie od wieku narażona jest na zakażenie się jego rakotwórczymi typami.

Istnieje wiele typów wirusa HPV, ale tylko niektóre z nich są rakotwórcze i wywołują raka szyjki macicy. Do zakażenia może dojść w czasie stosunku płciowego, jak również w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby zakażonej. Wszystkie kobiety, które rozpoczęły życie seksualne mogą mieć kontakt z zarówno z typami HPV niskiego ryzyka, jak również tymi najgroźniejszymi. Około 80% kobiet aktywnych seksualnie ulega zarażeniu wirusem HPV przynajmniej raz w ciągu całego życia.

Raka szyjki macicy można łatwo wykryć nawet we wczesnym stadium rozwoju. Decydującą rolę w diagnozowaniu choroby odgrywa badanie cytologiczne. To proste i bezbolesne badanie przesiewowe umożliwia wykrycie zmian komórkowych i daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Badanie cytologiczne należy wykonywać regularnie. Cytologia nie chroni przed zakażeniem HPV, może jednak uratować życie.

Kampania została oceniona jako bardzo dobra przez środowiska onkologów, pacjentów oraz specjalistów w dziedzinie marketingu społecznego. W ramach projektu przygotowano reklamę telewizyjną, spot radiowy, plakat oraz serwis internetowy .


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: HPV, badanie cytologiczne, cytologia, macica, nowotwór, wirus HPV, zakażenie HPV


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »