kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kłopotliwe zdrowie intymne
2010/3/2 20:06:36

Wkraczając w nowy etap życia, jakim jest dorosłość, obserwujesz jak szybko i diametralnie zmienia się twoje ciało. Zaczynasz używać kosmetyków pielęgnacyjnych, kupujesz pierwszy tusz do rzęs, puder i szminkę. Jednak troska o gładką cerę i szczupłą sylwetkę to nie wszystko. Piękna kobieta to zdrowa kobieta, dlatego tak ważna jest wiedza i profilaktyka zdrowia, również intymnego.

W organizmie każdej nastolatki, wkraczającej w okres dojrzewania, zachodzi wiele zmian hormonalnych. Z pewnością przełomem jest pierwsza miesiączka będąca potwierdzeniem dojrzałości. Jednak wejście w dorosłość wiąże się również z nowymi sytuacjami, które często uchodzą za tabu. Już w okresie dojrzewania ogromnym problemem mogą stać się infekcje pochwy. Niestety niewiele dziewcząt wie jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać, a stosowanie domowych sposobów przynosi więcej szkody niż pożytku. Dbałość o zdrowie intymne to nie tylko codzienna higiena i regularne wizyty u lekarza...
Warto uświadomić sobie, że łatwiej zapobiegać dolegliwościom, niż je leczyć, a kluczowym elementem jest profilaktyka.


Pierwsza wizyta u ginekologa


Trudno określić wiek, w jakim powinno się pierwszy raz udać do „intymnego” specjalisty. Pamiętaj jednak, że nie należy takiej wizyty odkładać w nieskończoność. Warto spotkać się z lekarzem przed rozpoczęciem współżycia seksualnego lub w momencie rozpoczęcia pierwszej miesiączki. Jeśli sama myśl o wizycie u ginekologa bardzo cię krępuje pamiętaj, że lekarz jest specjalistą, który pomoże ci właściwie zadbać o twoje zdrowie intymne. Podczas swojej praktyki codziennie spotyka się z młodymi dziewczynami, które przychodzą do niego pierwszy raz, dlatego nie krępuj się zadawać mu pytań i prosić o wyjaśnienie spraw dla ciebie ważnych. Masz prawo czegoś nie wiedzieć, a wizyta u ginekologa to świetna okazja, by poznać odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
Młode kobiety często obawiają się badania ginekologicznego. Niesłusznie, może rzeczywiście nie jest ono przyjemne, ale na pewno nie boli. Jeżeli jesteś dziewicą powiedz o tym lekarzowi. Zrozumie twoje skrępowanie i dostosuje sposób badania. Przy pierwszej wizycie, może to być badanie przez odbyt lub pochwę. Aby dokładnie obejrzeć narządy płciowe ginekolog używa wziernika, który pozwala na sprawdzenie stanu pochwy. Dzięki tej metodzie najłatwiej wykryć infekcję i niepokojące zmiany na powierzchni nabłonka.


Sekrety okolic intymnych

W pochwie zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków mikroorganizmów ( bakterie tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy. Stanowią one naturalną substancję „antybakteryjną”, która nie pozwala namnażać się nadmiernie innym bakteriom, mogącym zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli zniszczeniu ulegnie kwaśna bariera pochwy, może dojść do zapalenia dróg rodnych. Jeżeli dodatkowo obserwujemy u siebie zmieniony kolor upławów, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach, możemy być pewne, że nasza pochwa została zainfekowana niepożądanymi „gośćmi”.


Skąd się bierze infekcja

Infekcja jest wynikiem zaburzenia równowagi bakteryjnej w środowisku pochwy. Nie bierze się od częstego współżycia, ale nieleczona może przekazać patogenne mikroorganizmy twojemu partnerowi i doprowadzić go do przykrych powikłań: zapalenia cewki moczowej, zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia najądrza oraz do niepłodności. Jak dotychczas najskuteczniejszą metodą rozpoznania zakażenia są posiewy i wymazy wydzieliny pochwowej, przeprowadzane w większości gabinetów ginekologicznych. Ważne jest, aby wiedzieć, co może zwiększać ryzyko zakażenia.
Jest kilka czynników, które wpływają na ekosystem pochwy i mogą go zaburzyć. A dzieje się tak kiedy:


-używasz środków antykoncepcyjnych
-często zmieniasz partnerów seksualnych
-współżyjesz bez prezerwatywy
-często chodzisz na basen i korzystasz z publicznych toalet
-brałaś lub bierzesz antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze
-jesteś diabetyczką
-właśnie miesiączkujesz
-używasz w codziennej higienie intymnej płynów o wysokim pH, które niszczą dobroczynną florę bakteryjną w postaci Lactobacillus


Jak mogę o siebie zadbać


W przypadku pojawienia się infekcji, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa! Tylko on może zdecydować, jaki jest rodzaj zakażenia. Nie ufaj ’babcinym’ metodom typu irygacje i podmywanie się różnymi specyfikami: nagietkiem, kwaskiem cytrynowym, octem, jogurtem czy też kefirem, choćby stosowała je najlepsza koleżanka, a tym bardziej nie aplikuj sobie nic dopochwowo! Nie ryzykuj podrażnienia błony śluzowej i rozwoju infekcji.

Najlepszą metodą dbania o zdrowie intymne jest włączenie do codziennej diety dobroczynnych, specjalnie wyselekcjonowanych pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus.


Warto dbać o zdrowie, nim pojawią się dolegliwości

Wszyscy lekarze są zgodni, że najlepszą formą dbania o zdrowie jest profilaktyka. Umiejętna dbałość o zdrowie intymne zapewni komfort oraz ochroni przed przykrymi dolegliwościami. Skuteczne i nowoczesne metody, które pozwolą ci cieszyć się rozkwitającą kobiecością.




()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ginegologia, higiena intymna, pochwa, zdrowie intymne


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»