kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kobiece problemy z pęcherzem
2008/10/17 17:10:00

Według statystyk blisko 90% kobiet przynajmniej raz w życiu przechodzi infekcję dróg moczowych, a nawet 20% zmaga się z podobnymi dolegliwościami wielokrotnie.

Zakażenie objawia się zazwyczaj bólem, świądem i pieczeniem okolic ujścia cewki moczowej, ciągłym parciem na pęcherz, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie w pracy czy szkole, podwyższoną temperaturą ciała, rzadziej - biegunką czy wymiotami. Sprzyja mu wyziębienie organizmu, sezonowe obniżenie odporności, korzystanie z publicznych basenów i niewłaściwa dieta.

Nieleczone - może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia czy niewydolności nerek, a także wielu innych schorzeń układu moczowego. Częściej kończy się jednak na kilkudniowej przeprowadzce do… toalety. Tymczasem istnieją proste sposoby pozwalające zapobiec nawracającym infekcjom.

W zapobieganiu zakażeniom kluczowe znaczenia ma kilka czynników, takich jak: ścisłe przestrzeganie higieny osobistej – czysta bielizna i regularne kąpiele (najlepiej pod prysznicem, leżenie w wannie pełnej wody może sprzyjać namnażaniu się bakterii) sprawiają, że bakterie mają szans utrzymać się długo w okolicach ujścia cewki moczowej; właściwe nawodnienie organizmu – 2 litry płynów dziennie to niezbędne minimum, by regularnie oczyszczać go ze szkodliwych drobnoustrojów; częste i całkowite opróżnianie pęcherza – wstrzymywanie moczu może prowadzić do problemów z rozluźnianiem mięśni i sprzyjać namnażaniu się bakterii; odpowiedni ubiór – niewystarczająco ciepły sprzyja wychłodzeniu, nadmiernie obcisły – przegrzaniu i rozwojowi infekcji; codzienna gimnastyka - poprawi ogólny stan organizmu, a w szczególności zwiększy kontrolę nad mięśniami, zniweluje ich napięcie i przykurcze; unikanie używek – alkohol, mocna kawa i herbata podrażniają pęcherz moczowy, który traci swoją naturalną barierę ochronną i staje się mniej odporny na ataki drobnoustrojów.

Na podstawie materiałów


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: cewka moczowa, infekcja dróg moczowych, pęcherz moczowy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »