kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Kontrola piersi ratuje życie
2007/10/22 22:50:00

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Najlepszą metodą obrony przed chorobą jest profilaktyka. Dlatego każda kobieta powinna nauczyć się badać swoje piersi i regularnie wykonywać mammografię.


Poznaj swoje piersi i naucz się je badać. Już od dwudziestego roku życia należy to robić regularnie, co miesiąc (najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu, liczonym od pierwszego dnia miesiączki). Od 30 roku życia zaleca się dodatkowo badanie przez lekarza raz w roku, nawet gdy nie występują żadne niepokojące zmiany. Od 35 roku życia zachęca się do regularnego wykonywania mammografii.

W wieku między 35 a 49 rokiem życia każda kobieta powinna wykonać co najmniej jedno badanie mammograficzne. W wieku 40 - 49 lat mammografia powinna być wykonywana co dwa lata. W wieku 50 - 60 lat mammografię należy wykonywać raz w roku; dopuszcza się badanie po upływie 1,5 roku.

Powyżej 60 roku życia mammografię należy wykonywać według zaleceń lekarza ( zwykle co 1,5 roku do 2 lat ).

Jak samej zbadać stan swoich piersi? To proste. Unieś ręce do góry i sprawdź czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry, czy skóra nie marszczy się i nie ciągnie. To samo skontroluj opierając dłonie mocno na biodrach. Ściśnij brodawkę. Zobacz czy nie wydziela się z niej płyn. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi.

Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka. Połóż się. Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak jak wcześniej na stojąco. To samo powtórz z prawą piersią. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

Gdy zauważysz coś niepokojącego, idź natychmiast do lekarza. 80 procent zmian w piersiach kobiety wykrywają same lub ich partnerzy. Nie każdy guzek jest nowotworem złośliwym - rakiem, ale każdy wymaga oceny lekarskiej. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kontrola piersi, mammografia, piersi, rak piersi


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»