kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Krótkowzroczność - powszechna wada wzroku
2016/1/13 19:48:24

To jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Krótkowzroczność, bo o niej mowa, to problem, z którego obecności często nie zdajemy sobie sprawy. Dlaczego? Polacy nie kontrolują swojego wzroku – ponad 1/3 ankietowanych badała swój wzrok ponad dwa lata temu – wynika z badania CBOS na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. 7 procent respondentów zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu.

Miopia czyli krótkowzroczność polega na dobrym widzeniu z bliska, podczas gdy obraz w oddali jest rozmazany. Duży wpływ na rozwój wady ma spędzanie długich godzin przed monitorami komputerów, smartfonów czy tabletów. Niektóre osoby już w dzieciństwie zmagają się z wadą wzroku, ponieważ ma ona podłoże genetyczne oraz pogłębia się co roku.

Krótkowzroczność polega na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych. Wpadają one do oka i ogniskują się przed siatkówką zamiast na siatkówce, jak w przypadku prawidłowo funkcjonującego oka. Jeśli jest wystarczająco jasno krótkowidz pomaga sobie mrużąc oczy, zmniejszając tym samym rozproszenie obrazu na siatkówce i zwiększając głębię ostrości.

W celu poprawy widzenia większość osób stosuje okulary lub miękkie soczewki kontaktowe. Dostępne są jednak na rynku również innowacyjne metody korekcji wady wzroku, które niwelują wadę raz na zawsze lub pomagają ją zatrzymać, dodatkowo zwiększając komfort widzenia.

Nowoczesną metodą, która zmniejsza rozwój krótkowzroczności jest metoda ortokorekcji. Cały proces korekcji odbywa się w nocy. Do snu zakłada się specjalne soczewki, które przywracają krótkowidzom pełną ostrość widzenia w ciągu dnia. Przespanie w nich nocy gwarantuje prawidłowe widzenie na minimum 16 godzin i nie trzeba wspomagać się okularami. Ortokorekcja polega na bardzo delikatnym modelowaniu rogówki na tyle, by w dzień ostrość wzroku była idealna. Metoda ta może stosowana u dzieci już od 10 roku życia i ma za zadanie spowolnić postęp krótkowzroczności.

Rozwiązaniem może być również zabieg laserowej korekcji, aktualnie jedna z najbardziej zaawansowanych metod usuwania wad wzroku. Polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do oka ogniskowały się prawidłowo, co w konsekwencji pozwala na zmianę mocy optycznej oka i trwałe dobre widzenie.

- Zabieg wykonywany jest w ciągu kilkunastu minut i nie wymaga pozostawania w placówce medycznej czy uciążliwej rekonwalescencji. Dobre widzenie zauważalne jest już dzień po zabiegu - mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Co ciekawe, jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok aż 50,6% Polaków zadeklarowało, że poddałoby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku.

Rezultaty badań i opinie okulistów nie napawają optymizmem. Bardzo rzadko sprawdzamy stan zdrowia swoich oczu, dlatego tak istotna jest edukacja profilaktyczna i wiedza na temat możliwości jakie daje współczesna medycyna, która pozwala na szybkie rozpoznanie wady i wdrożenie odpowiedniej korekcji poprawiając komfort widzenia.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: krótkowzroczność, oczy, okulista, wada wzroku


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»