Krzywe zęby nie dodają nam uroku i sprawiają, że niechętnie się uśmiechamy. Zdaniem stomatologów zły zgryz ma wpływ na wygląd całej naszej twarzy. Wielu zastanawia się, skąd biorą się np. worki pod oczami. Okazuje się, że u prawie 80 procent pacjentów konsekwencją nieleczone wady zgryzu były podkrążone oczy.
Worki pod oczami powodują, że wyglądamy starzej, a otoczenie podejrzewa nas o hulaszczy tryb życia. Tymczasem możemy w rzeczywistości chodzić spać z kurami i mimo to mieć notorycznie podkrążone oczy z powodu… wady zgryzu. Nie pomogą wtedy ani kosmetyki działające przeciwobrzękowo czy rozjaśniająco, ani nawet drenaż limfatyczny, który da krótkotrwałą poprawę. Trzeba zabrać się za przyczynę problemu, w poszukiwaniu której warto pójść do ortodonty.
Spektakularną poprawę jakości skóry pod oczami u swoich pacjentów leczonych ortodontycznie obserwuje od lat dr Iwona Gnach-Olejniczak. – Aż u 80% pacjentów podkrążone oczy są objawem wady zgryzu – mówi stomatolog z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia, która specjalizuje się w Dental Face Liftingu, czyli poprawie rysów twarzy poprzez leczenie stomatologiczne.
– Zdecydowana większość pacjentów ortodontycznych pod naszą szerokością geograficzną ma zbyt wąskie szczęki. Konsekwencją tej wady jest wąskie, wysoko wysklepione podniebienie, które w nawiązaniu do gotyckich katedr nazywa się gotyckim – tłumaczy ekspert.
Wysokie podniebienie zaburza pracę naczyń limfatycznych i krwionośnych wokół oczu. Dochodzi do zastojów, gromadzenia toksyn, które nie mogą znaleźć ujścia do naczyń chłonnych. - Skóra jest przez to niedotleniona, ciemniejsza i bardziej podatna na zmarszczki. Powstają specyficzne obrzęki dolnej powieki, nazywane workami – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak.
Leczenie ortodontyczne polega na założeniu takiego aparatu, który rozszerzy łuki zębowe i spowoduje, że zęby, dotychczas stłoczone z powodu zbyt wąskiej szczęki, ustawią się prawidłowo. - Rozszerzając łuk, spowodujemy także, że sklepienie podniebienia obniży się i uwolni miejsce dla prawidłowej pracy naczyń limfatycznych i krwionośnych w okolicy oczu – mówi stomatolog. - To dlatego po zdjęciu aparatu, gdy porównujemy efekt ze zdjęciami sprzed kuracji, widzimy nie tylko metamorfozę uśmiechu, ale i wyraźne rozjaśnienie skóry w okolicach oczu bez obrzęków i worków – dodaje.
Czy to oznacza, że wystarczy założyć aparat, aby pozbyć się worków pod oczami? Oczywiście nie zawsze, bo skóra w tym miejscu sygnalizuje także wiele innych kłopotów medycznych (m.in. choroby nerek, wątroby, tarczycy). Zawsze warto wykonać badania analityczne: ogólną analizę moczu, morfologię, EKG, TSH, i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zwłaszcza jeśli masz proste zęby i stale podkrążone oczy. Ale przy wadzie zgryzu poważnie pomyśl o konsultacji ortodontycznej. – To zaskakujące, że tak wielu pacjentów ortodontycznych ma obrzęki pod oczami i pozbywa się problemu wraz z wyleczeniem wady – mówi dr Gnach-Olejniczak.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »