kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Lato bez komplikacji
2010/5/20 12:50:00

Wyczekiwany sezon wakacyjny to dobra okazja do odprężenia się po pracowitej części roku. Zwykle dużo wcześniej rezerwujemy wycieczki, uzupełniamy garderobę i zaopatrujemy się w rozmaite kosmetyki chroniące nasze ciało. Niestety zapominamy, że troska o zdrowie nie kończy się jedynie na dbałości o skórę, oczy i włosy. Przecież nawet najlepsze kremy, balsamy i mleczka nie uchronią nas przed dolegliwościami układu moczowo-płciowego, szczególnie narażonego na infekcje podczas letnich wypraw.

Okres letni to czas kiedy szczególnie trudno o zachowanie doskonałej higieny miejsc intymnych. Jak wiadomo w upalne dni nasza skóra reaguje na temperaturę a syntetyczne kostiumy kąpielowe, które nosimy, nie pomagają jej oddychać. Dodatkowe zagrożenia stanowią również wizyty na publicznych kąpieliskach, korzystanie z natrysków, saun i łaźni. Warto również pamiętać, że używając wilgotnych ręczników i gąbek możemy narazić się na kontakt z niebezpiecznymi drożdżakami i bakteriami, które wywołują groźne infekcje. Dlatego już teraz ginekolodzy przypominają o profilaktyce zdrowia intymnego - nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo - płciowych sprzyja poważnym schorzeniom.

Co nam grozi

Według źródeł lekarskich pamiątka z wakacji w postaci upławów, świądu dróg rodnych, bakteryjnego zakażenia pochwy (bacterial vaginosis, BV), drożdżycy (yeast vaginitis, YV) oraz infekcji pierwotniakowych może dotyczyć blisko 33 proc. kobiet - odsetek ten rośnie nawet do 44 proc. w wieku menopauzalnym. Każda z nas jest więc narażona na różne postaci infekcji bakteryjnych i grzybiczych, tym bardziej w okresie wakacyjnym, kiedy częściej korzysta się z kąpieli w publicznych basenach, jeziorach czy w morzu. W tym czasie w sposób szczególny powinnyśmy zatroszczyć się o nasze „kobiece" sprawy, które mogą skutecznie zepsuć nam urlop.

Grzybica pochwy

Zalicza się do najczęstszych chorób układu moczowo - płciowego. Według statystyk aż do 75 proc. kobiet choruje przynajmniej raz w życiu na grzybice pochwy, a u blisko 40-50 proc. ma ona charakter nawrotowy. Grzybicę pochwy wywołuje najczęściej grzyb z gatunku Candida Albicans. Objawami są intensywny świąd, pieczenie, bolesność przy oddawaniu moczu i współżyciu płciowym oraz charakterystyczne grudkowate upławy W kuracji stosuje się leki przeciwgrzybicze. Przy zaobserwowaniu powyższych objawów należy natychmiast udać się do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednią kurację. Leczenie infekcji grzybiczych pochwy jest procesem długotrwałym, uciążliwym i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich, a także szczególnej dbałości o higienę okolic intymnych.

Waginoza bakteryjna

Potocznie nazywana bakteryjnym zakażeniem pochwy (BV) - jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi ekosystemu pochwy. Waginoza bakteryjna stanowi najczęstszą przyczynę występowania nieprawidłowej wydzieliny w pochwie. U ponad połowy kobiet przebiega bezobjawowo i może ustępować samoistnie. W innych przypadkach charakteryzuje się upławami o intensywnym rybim zapachu, nie stwierdza się natomiast bolesności, świądu oraz objawów podrażnienia. Prawidłowe rozpoznanie BV i leczenie jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że przewlekłe zakażenie może przejść w postać utajoną i prowadzić do poważnych powikłań. Nieleczona waginoza bakteryjna zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia, może powodować przedwczesne pęknięcie błon płodowych i przedwczesny poród, zapalenie błony śluzowej, macicy oraz przydatków, nawracające zapalenia dróg moczowych, powikłania pooperacyjne. W leczeniu waginozy bakteryjnej najczęściej stosuje się leki miejscowe i antybiotyki.

Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu

Inaczej nazywane kandydozą, drożdżycą lub grzybicą, dotyka kobiety między 16. a 30. rokiem życia. To schorzenie skóry i błon śluzowych atakujące pochwę i srom. Infekcja wywoływana jest przez grzyby naturalnie bytujące w organizmie (np. w jelicie lub pochwie), które przerywając bariery ochronne, dostają się do wrażliwych na infekcje błon śluzowych pochwy i sromu. Głównym czynnikiem wywołującym drożdżycę jest niewłaściwa higiena - używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet czy irygacja pochwy. Odczuwalne objawy mogą się różnić u poszczególnych pacjentek. Do najczęstszych należą: uczucie pieczenia i swędzenia w okolicach narządów płciowych, częstomocz oraz charakterystyczne, białawe, grudkowate upławy. Infekcja może przebiegać również bezobjawowo lub ujawniać się jedynie bólem podczas stosunku lub po nim. Aby zdiagnozować drożdżycę należy wykonać badania posiewowe, które jednoznacznie określają rodzaj infekcji. Prawidłowa diagnoza jest podstawą skutecznego leczenia, ponieważ wiele infekcji narządów płciowych u kobiet ma podobne objawy.


Na ratunek - pałeczki kwasu mlekowego

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej, zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są to pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy. Nazywane „stróżami zdrowotności pochwy" odpowiadają za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy. Stanowią naturalną barierę antybakteryjną, która uniemożliwia namnażanie się chorobotwórczych bakterii.
Postępy w profilaktyce schorzeń ginekologicznych oraz holistyczne podejście do funkcjonowania organizmu kobiety, a zwłaszcza powiązań między układem pokarmowym, moczowo-płciowym i odpornościowym, doprowadziły do opracowania formuły probiotyków doustnych, wygodnych w stosowaniu i poprawiających komfort kuracji. O ile wygodniej jest bowiem łykać kapsułkę sprawdzonego probiotyku, popijając wodą, niż aplikować ją dopochwowo!

Zadbaj o siebie

W przypadku pojawienia się infekcji, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Tylko on może rozpoznać rodzaj zakażenia i zaleci odpowiednie leczenie. Nie ufaj 'babcinym' metodom typu płukanki i podmywanie się różnymi specyfikami: nagietkiem, kwaskiem cytrynowym, octem, jogurtem ani kefirem. Najlepszą metodą dbania o zdrowie intymne jest włączenie do codziennej diety dobroczynnych i specjalnie wyselekcjonowanych, dedykowanych zdrowiu pochwy, pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus.

Uzupełnienie naturalnej, dobroczynnej flory bakteryjnej środowiska pochwy o wybrane bakterie probiotyczne zmniejszy ryzyko rozwoju patogennych bakterii i grzybów, które są przyczyną infekcji okolic intymnych oraz wzmocni barierę ochronną pochwy i jej prawidłowe kwaśne pH.

Wakacyjne wyzwanie

Upalne dni, zmiana klimatu oraz częste kąpiele w basenie lub morzu to tylko kilka z długiej listy czynników, które szczególnie latem zagrażają naszemu zdrowiu intymnemu. Podobnie jak dbamy o skórę podczas opalania czy chronimy nasze oczy przed promieniami słońca, warto zatroszczyć się o typowo kobiece sprawy. Nie pozostaje nam nic innego, jak przechytrzyć czyhające na nas bakterie i grzyby sięgając po skuteczne metody profilaktyczne.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Lactobacillus, drożdżaki, grzybica pochwy, waginoza bakteryjna


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»