kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

"Mam to w genach" - również przyszłe choroby?
2012/1/30 21:50:00

Często mówimy „mam to w genach”. To tylko popularne powiedzenie? A może kryje się w tym sformułowaniu coś poważniejszego? W kodzie DNA zapisane są informacje na temat całego naszego organizmu, podatności na wiele chorób, odpowiedniej dla nas diety czy aktywności fizycznej. Dlatego warto go zbadać i zobaczyć, co kryją nasze geny.

Testy genetyczne to jedno z największych odkryć XX wieku. Dzięki nim możemy zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób, odkryć, jakie powinnyśmy spożywać posiłki, a nawet sprawdzić, który sport jest dla nas odpowiedni. Wszystkie te informacje można zebrać już na podstawie badań małej próbki śliny, a każdy z nas może wykonać je w przychodni lub szpitalu.

Mam to po mamie


Wielu z nas analizuje na co chorowali nasi przodkowie i martwi się, że zapadnie na taką samą chorobę, jak mama, babcia czy wujek. Cukrzyca, rak, choroby serca, stwardnienie rozsiane oraz wiele innych to dziedziczne schorzenia, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej diety i zmianie trybu życia można ich uniknąć. Z drugiej strony to, że chorowali na nie członkowie naszej rodziny nie musi oznaczać, że i my jesteśmy zagrożeni. Jak sprawdzić, czy należymy do grupy ryzyka? Czy coś nam grozi? Czy musimy diametralnie zmienić styl naszego życia? Na te pytania jednoznacznie potrafią odpowiedzieć nowoczesne testy genetyczne.

– Współczesna diagnostyka, a dzięki temu podjęta odpowiednia profilaktyka dają nam wiele możliwości zapobiegania rozwojowi niektórych chorób – mówi dr n. med. Agnieszka Bujnowska, kierownik przychodni w poznańskim szpitalu Med Polonia. – Wiedza o istniejących mutacjach i uszkodzeniach genów, które są związane z występowaniem pewnych schorzeń pozwala podjąć odpowiednią profilaktykę zanim jeszcze w naszym organizmie dojdzie do jakichkolwiek zmian. Dlatego wiedza uzyskana podczas testów genetycznych jest bezcenna, jeśli chodzi o zaliczenie nas do grupy ryzyka lub wczesną diagnozę – dodaje.

Dzięki analizie naszego kodu DNA naukowcy są w stanie przewidzieć wiele problemów zdrowotnych, ale nie tylko. Z ich pomocą możemy również określić nasze wrodzone predyspozycje i reakcje na wiele czynników: tolerancję na leki, alkohol, kawę, wysiłek fizyczny, metabolizm cukrów czy tłuszczy.

– Wynik kompleksowego zestawu testów to prawie 50 stron, na których znajdują się odpowiedzi na kilkadziesiąt niezwykle szczegółowych pytań. Dzięki temu wiedza na temat naszego organizmu będzie pełniejsza, a my będziemy mogli zacząć żyć i leczyć się bardziej świadomie – mówi dr n. med. Agnieszka Bujnowska z Med Polonii.

Geny w zestawie


Istnieje wiele rodzajów testów genetycznych, testy chorób ogólnych, testy wrażliwości na leki, testy pokoleniowe czy testy stylu życia. Każdy z nich pozwala nam uzyskać odpowiedzi na różne pytania. Warto jednak kompleksowo wykonać zestaw takich badań.

– Wiele czynników w naszym organizmie jest od siebie zależnych. Dzięki testowi stylu życia możemy ustalić, jak nasz organizm reaguje i przyswaja niektóre witaminy, metabolizuje kofeinę czy alkohol, a to nierozerwalnie wiąże się z chorobami, do których mamy skłonność i na które możemy zapaść w przyszłości. Dlatego dobrze jest wykonać zestaw kilku testów, aby otrzymać ogólny obraz stanu naszego zdrowia – mówi dr Bujnowska. – Tym bardziej, że często takie testy w pakiecie objęte są różnego rodzaju promocjami i jest to korzystniejsza oferta dla kieszeni pacjenta – dodaje.

Testy genetyczne to badania, dzięki którym nie tylko możemy w pewnym stopniu „przewidzieć przyszłość”, ale również pomóc wyleczyć obecne schorzenia i poprawić nasze samopoczucie na co dzień. Dzięki nim możemy na przykład sprawdzić, czy leki, które stosujemy w terapii wykrytych już wcześniej chorób działają efektywnie i czy nie wywołują u nas niepożądanych skutków. Z analizy naszego DNA dowiemy się też, jaki wpływ mają na nasz organizm różne sporty, dieta i pożywienie. Testy takie pozwalają na dokładne poznanie indywidualnych potrzeb każdego z nas.

W naszych genach ukrytych jest wiele cennych informacji na nasz temat. Na szczęście współczesna medycyna umożliwia ich rozszyfrowanie.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: badania, choroby, geny, medycyna


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»