kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Mukowiscydoza - problem wielu polskich rodzin
2009/11/9 11:50:00

9 listopada rozpoczął się I Europejski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy, który potrwa do 15 listopada.

Mukowiscydoza to jedna z najczęściej występujących chorób genetycznych. Przyjmuje się, że 1 dziecko na 2500 urodzeń choruje na mukowiscydozę, a co 25 Polak jest zdrowym nosicielem tej choroby. U chorych na mukowiscydozę produkowana jest zbyt duża ilość lepkiego i gęstego śluzu, który w głównej mierze zatyka drogi oddechowe, przewód pokarmowy oraz układ rodny, wywołując m.in. bezpłodność.

Przyczyną choroby jest wadliwy gen CFTR. To, kiedy dana osoba będzie chora na mukowiscydozę a kiedy będzie tylko zdrowym nosicielem tejże choroby zależy od rodzaju genów odziedziczonych po rodzicach. I takie sytuacje z powodzeniem diagnozowane są poprzez badania genetyczne.

Prezes laboratorium testDNA, Marcin Jaworek, mówi wprost:
- Współczesna genetyka naprawdę daje nam niesamowite możliwości. Badania genetyczne to czasami jedyny sposób na jednoznaczne wykluczenie bądź potwierdzenie istnienia choroby. Wiele chorób, takich jak np. mukowiscydoza jest nam po prostu zapisana w genach. Dlatego już na wczesnym etapie życia można je diagnozować.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: DNA, badania genetyczne, choroby genetyczne, mukowiscydoza, test, zdrowie dziecka


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»