kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Na bezsenność melatonina
2016/6/15 19:10:00

Lekarze zwracają uwagę na coraz większe problemy Polaków ze snem. Zdaniem specjalistów zaburzenia snu mogą być spowodowane brakiem melatoniny. Osoby z niedoborem tej substancji mają problemy z zasypianiem, cierpią na brak marzeń sennych, często budzą się w nocy. Tymczasem, zbyt mała ilość nocnego wypoczynku prowadzi do zaburzeń psychofizycznych. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po melatoninę. Badania na pacjentach wykazały, że regularne przyjmowanie melatoniny poprawia jakość snu aż o 60% .

Melatonina jest naturalną substancją, produkowaną w naszym organizmie, regulującą rytmy dobowe i jakość snu. Powstaje w gruczole zwanym szyszynką zlokalizowanym w mózgu. – Sen uzyskany dzięki uzupełnieniu melatoniny przypomina uzdrawiający sen fizjologiczny. Ta naturalna substancja przywraca prawidłowy rytm czuwania i zasypiania. Wracają marzenia senne, a po przebudzeniu człowiek jest wyspany i zregenerowany. Badania dowodzą, że melatonina w znaczący sposób poprawia jakość nocnego wypoczynku – twierdzi dr Michał Rabijewski, endokrynolog.

Czym jest bezsenność?

O bezsenności mówimy wtedy, gdy pojawiają się problemy z zaśnięciem, w nocy następują kilkukrotne przerwy we śnie, a po przebudzeniu organizm nie jest wyspany i wypoczęty. Gdy przemęczenie postępuje, łóżko nie kojarzy się z odpoczynkiem, a kilka razy w tygodniu mamy problem z utrzymaniem ciągłości snu – należy wtedy skorzystać z pomocy specjalistów.

– Problemy z bezsennością oraz zaburzenia rytmu dobowego dotyczą już nawet połowy dorosłych Polaków w tym młodych, aktywnych zawodowo osób. Wynika to z szybkiego trybu życia, intensywności pracy zawodowej, stresu i braku aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Taki styl życia prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego – wylicza dr Michał Rabijewski, endokrynolog. W grupie osób po 40. roku życia, zakłócenie naturalnego rytmu dobowego jest spowodowane spadkiem poziomu melatoniny – dodaje doktor.

Zwalczyć przyczynę a nie objawy

Uzupełnienie poziomu melatoniny w organizmie w naturalny sposób reguluje pracę wewnętrznego zegara, przywracając właściwe rozpoznanie dnia i nocy. Doraźne środki nasenne pozwalają zasnąć, ale nie dają dobrej jakości snu. Rano budzimy się otępiali i nie odczuwamy całkowitej regeneracji.

Jak potwierdzają liczne badania, melatonina:
  • Wydłuża czas snu - ilość godzin przespanych w nocy to bardzo indywidualna sprawa. Jedni potrzebują 5 godzin, inni – wstają wypoczęci dopiero po 8. W dzisiejszych czasach wiele osób skarży się jednak na niewystarczającą ilość snu. Czują się niewypoczęci i zmęczeni, ich sen kończy się zbyt szybko. Melatonina reguluje procesy wewnątrz organizmu, dzięki czemu człowiek budzi się, kiedy zdecyduje o tym indywidualny zegar.
  • Przywraca marzenia senne - marzenia senne występują najczęściej w fazie REM (rapid eye movement). Zdaniem naukowców każdy człowiek śni, ale nie wszyscy pamiętają swoje sny po przebudzeniu. Rolą marzeń sennych jest porządkowanie umysłu, układaniem tego, co zrodziło się w myślach podczas funkcjonowania na jawie. Dlatego tak ważne jest, by śnic. To oczyszcza umysł. Niektórzy posuwają się również do stwierdzeń, że dzięki marzeniom sennym człowiek jest w stanie funkcjonować w ciągu dnia.
  • Zmniejsza częstość przebudzeń - nawet krótkotrwałe przebudzenia są dla organizmu męczące. Mózg nie jest w stanie właściwie odpocząć, a jest to spowodowane zakłóceniem faz snu. Melatonina reguluje fazy snu, dzięki czemu człowiek przesypia całe noce.
  • Zwiększa łatwość rannego wybudzania i daje uczucie wyspania - problemy z rannym wstawaniem oraz odczuwanie zmęczenia tuż po przebudzeniu mogą wynikać ze zbyt krótkiego snu, bądź są konsekwencją częstych przebudzeń w nocy. Melatonina poprzez regulowanie procesów zapewni spokojny i dobry jakościowo sen.

Jak stosować melatoninę?

Melatoninę można uzupełniać przyjmując ją w postaci tabletek. Przeciętnie stosowane dawki mieści się w granicach od 1 do 5 mg na dobę. Lek należy przyjmować zawsze wieczorem, najczęściej na około godzinę przed snem. Można zastosować dwa sposoby dawkowania. Pierwszym z nich jest rozpoczęcie terapii od 1 mg i w przypadku braku zadawalającego efektu po ok. 2-3 tyg. zwiększenie dawki do 3 mg. Jeśli nie pojawia się poprawa po ok. 2-3 tygodniach należy zwiększyć dawkę do 5 mg. Innym sposobem jest rozpoczęcie terapii od dawki 5 mg i w przypadku zadawalającego efektu zmniejszenie jej do 3 mg, a nawet do 1 mg. Pierwsze efekty widoczne są po minimum 2 tygodniach regularnego stosowania.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bezsenność, melatonina, sen


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»