kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Najnowsze doniesienia dotyczące witaminy D
2009/6/17 20:50:00

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami witamina D powinna być stosowana już od pierwszych dni życia w dawce 400 j.m. u niemowląt, dzieci i młodzieży do 18 r.ż. oraz 800 j.m. u osób do 65 r.ż.

Debata dotycząca suplementowania i dawkowania witaminy D w wieku niemowlęcym i w życiu dorosłym jest stale w toku. Zarówno zalecenia światowe, jak i polskie ulegają zmianom. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami witamina D powinna być stosowana już od pierwszych dni życia w dawce 400 j.m. u niemowląt, dzieci i młodzieży do 18 r.ż. oraz 800 j.m. u osób do 65 r.ż. Taka dawka powinna być utrzymana przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich brak odpowieniej syntezy skórnej witaminy D.

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że niedobory witaminy D występują u 30% młodzieży oraz 70% młodych kobiet. Taki stan jest spowodowany obniżeniem syntezy skórnej, stylem życia, używaniem filtrów UV oraz niedostateczną podażą witaminy D w diecie. Niedobory witaminy D mogą ograniczać wzrost i wiązać się z krzywicą u dzieci oraz powodować szereg chorób metabolicznych w wieku późniejszym.

Organizm ludzki posiada zdolność syntezy witaminy D. Jej efektywność uzależniona jest jednak od czynników takich jak: szerokość geograficzna, pora roku, pora dnia, grubość pokrywy chmur, stopnia zanieczyszczenia powietrza, czasu i powierzchni ciała poddanej ekspozycji słonecznej, stosowanej ochrony przeciwsłonecznej (kremy z filtrami, odzież), wieku, pigmentacji skóry.

Fachowa literatura dowodzi skuteczności lamp UV-B w przeciwdziałaniu niedoborom witaminy D, jednak dotyczy to tylko lamp emitujących promieniowanie w zakresie 290-315 nm. Lampy stosowane w solariach w Polsce emitują promieniowanie powyżej 290-315 nm, oznaczane symbolem UV-A. Zamiast pożądanej syntezy witaminy D dochodzi wtedy wręcz do rozkładu jej ustrojowych zasobów.

Wystarczająca synteza skórna witaminy D w Polsce ma miejsce w okresie od kwietnia do września, przy zapewnieniu ekspozycji na słońce 18% powierzchni ciała, bez stosowania filtrów ochronnych, przez 15 minut dziennie.

Najbogatszym źródłem witaminy D jest tran. Niektóre środki żywnościowe czy kaszki dla dzieci są wzbogacone witaminą D. Dlatego, zawsze warto skonsultować z lekarzem ewentulaną dawkę suplementowanej dodatkowo witaminy D. Uwaga: Większość tranów dostępnych w Polsce zawiera wyższą dawkę witaminy D, niż zalecaną dla niemowląt, dzieci i młodzieży.

Na rynku jest wiele preparatów leczniczych zawierających wysokie stężenie witaminy
D. W przypadku niemowląt karmionych sztucznie, osób przyjmujących leki czy suplementy oraz osób cierpiących na choroby przewlekłe, dawkę witaminy D należy skonsultować z lekarzem.

Źródło: Vitis Pharma


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: niedobór witaminy D, witamina D u dzieci i niemowląt


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »