Znajdują się wszędzie: w wodzie, glebie i żywności. Toksyny czyli różne szkodliwe substancje chemiczne wnikają do naszego organizmu przez skórę, płuca, układ pokarmowy i po prostu nas trują. To niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, bo toksyny to trucizny, które po wchłonięciu do organizmu mogą zaburzać jego funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do śmierci.
Problem zanieczyszczenia organizmu przez toksyny dotyczy wszystkich. Większości z nas trucizna kojarzy się z takimi substancjami jak arszenik lub strychnina, podczas gdy tak naprawdę poważnym zagrożeniem dla ludzkiego organizmu są toksyny występujące najczęściej w bardzo małych dawkach, ale działające na ludzki organizm przez długi czas, czasem nawet przez wiele lat.
Najczęściej spotykanymi toksynami są pestycydy, węglowodory lub dioksyny. Powstają one w wyniku spalania śmieci lub zanieczyszczeń powodowanych odpadami przemysłowymi. Naszemu zdrowiu mogą zagrażać nawet pralnie chemiczne lub ścieranie opon samochodowych w trakcie ruchu ulicznego. Toksycznymi substancjami są także takie metale jak glin, ołów czy kadm. Glin występuje w warzywach pochodzących z zakwaszonych gleb (a te stanowią ponad połowę wszystkich gleb w Polsce), kryje się także w napojach w puszkach, potrawach pieczonych w folii aluminiowej, w pieczywie i proszkach do pieczenia. Jego podwyższona zawartość w organizmie zaburza pamięć i może prowadzić do choroby Alzheimera. Zawarty w spalinach i dymie z papierosów kadm wywiera szkodliwy wpływ między innymi na nerki i może być przyczyną powstawania nowotworów. Podwyższona zawartość ołowiu w organizmie może z kolei uszkodzić wątrobę, nerki i mózg, a ołów jest obecny nawet w niektórych kosmetykach lub farbach do włosów.
Do kumulowania w organizmie toksyn przyczynia się także zła dieta i stres. Pierwszymi objawami nagromadzenia toksyn w organizmie jest ogólne przemęczenie, obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej, zły nastrój, problemy z koncentracją, bóle głowy, choroby skóry, obniżenie odporności oraz alergie. Jak można pozbyć się toksyn? Warto skorzystać z kuracji ziołowych, które należy przeprowadzać przynajmniej cztery razy w roku, najlepiej na przełomie pór roku. Oczyszczające działanie mają takie zioła, jak korzeń mniszka, ziele skrzypu i korzeń pokrzywy. Można samemu przygotować z nich odpowiednią mieszankę lub skorzystać z gotowych preparatów (np. w tabletkach) dostępnych w sklepach.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »