kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

O wstydliwym problemie porozmawiaj z bliskimi
2013/8/20 23:30:00

Dolegliwości nietrzymania moczu należą do najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych, z którymi muszą mierzyć się Polki. Ponad połowa z nich uznaje, że najlepszym wsparciem, w sytuacji pojawienia się tego schorzenia, byłoby przekazanie kontaktu do lekarza – wynika z raportu „Między nami kobietami”, który zrealizowano dla marki TENA. To przekonanie kobiet, wskazuje na siłę wymiany doświadczeń dotyczących problemów zdrowotnych. Jak sprawić, by od rozmowy przejść do działania radzą eksperci kampanii „CoreWellness” – wewnętrzna siła”.

Kobiety poprzez wspólny dialog budują relacje z innymi. Rozmowy pań służą nie tylko wymianie rzeczowych informacji, ale również podzieleniu się swoimi spostrzeżeniami, refleksjami, uwolnieniu emocji. Nieodłącznym elementem kobiecych dyskusji jest także wymiana doświadczeń i porad dotyczących zdrowia.

- Komu, jeśli nie drugiej, bliskiej nam kobiecie najchętniej zwierzamy się z naszych słabości i lęków? Na pewno każda z nas ma swoją drugą połówkę płci żeńskiej, która staje się nam szczególnie bliska kiedy odkrywamy, że łączą nas podobne sprawy, problemy – także te zdrowotne. Tym bardziej my, kobiety, powinnyśmy – poprzez wymianę wiedzy i dzielenie się swoim doświadczeniem – wspierać się w trudnych chwilach. Jako ambasadorka kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” staram się przekonywać inne kobiety, że o dolegliwości nietrzymania moczu należy rozmawiać: z przyjaciółką, z kimś bliskim, ale przede wszystkim z lekarzem! Musimy być aktywne w trosce o swoje zdrowie! - komentuje Małgorzata Kalicińska, pisarka, ambasadorka kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Od rozmowy do działania!


Pierwsze objawy nietrzymania moczu wzbudzają w kobiecie lęk, który wynika z wielu wątpliwości, dotyczących jej problemu, takich jak: codzienne funkcjonowanie z tą dolegliwością czy czekająca ją rozmowa z lekarzem. W takich sytuacjach szczególnie istotna okazuje się wymiana doświadczeń z osobami borykającymi się z podobnymi problemami. Uświadomienie sobie, że nie jesteśmy jedynymi kobietami, które mają NTM i wskazanie odpowiednich rozwiązań motywuje nas do działania. Wiele kobiet dopiero po rozmowie z kimś bliskim decyduje się na wizytę u specjalisty (ginekologa lub urologa), do której również warto odpowiednio się przygotować.

- Do podjęcia prawidłowej terapii dolegliwości układu moczowego najważniejsze jest przeprowadzenie z pacjentką szczegółowego wywiadu. Najlepiej, jeśli kobieta przez jakiś czas poobserwuje swój organizm i będzie w stanie sprecyzować swoje dolegliwości. Pani odczuwająca przykre dolegliwości związane z układem moczowym powinna zwrócić uwagę na wydolność pęcherza i częstotliwość oddawania moczu. Warto zastanowić się, czy nie występują dodatkowe przykre objawy, np.: ból przy oddawaniu moczu, czy w okolicach nerek. Każdy problem jest indywidualny, nie ma schematu według którego lekarz może efektywnie działać bez szczerej rozmowy z pacjentką – tłumaczy prof. Marek Sosnowski, urolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Co jeszcze mogę zrobić?

Przed wizytą u specjalisty, w przypadku dolegliwości NTM – ginekologa lub urologa, wskazane jest wykonanie dodatkowych badań, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli z wyprzedzeniem zrobimy odpowiednie badania, specjalista będzie mógł postawić kompleksową diagnozę i w efekcie dobrać najlepszy sposób leczenia. Jakie badania warto wykonać?Badania ogólne moczu – jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Polega na laboratoryjnym badaniu próbki moczu tak, aby na jej podstawie potwierdzić lub wykluczyć infekcję układu moczowego.
  • Posiew moczu – lekarze zalecają posiew moczu głównie po to, by ostatecznie potwierdzić infekcję. W tym celu zebraną do jałowego pojemnika próbkę moczu „posiewa” się na specjalnej pożywce, aby wyhodować bakterie i wykryć te, które są odpowiedzialne za zakażenie układu moczowego.
  • Próba kaszlowa – na to badanie powinnaś zgłosić się z pełnym pęcherzem, a Twoim zadaniem będzie po prostu mocno zakasłać. Lekarz natomiast będzie obserwował, czy w czasie silnego skurczu, jaki towarzyszy kasłaniu, pojawia się niekontrolowany wypływ moczu.
  • USG przezbrzuszne – dzięki badaniu USG jamy brzusznej lekarz jest w stanie ocenić stan nerek oraz górnych dróg moczowych, a także określić ilość moczu zalegającą w pęcherzu po mikcji.
www.corewellness.pl, www.tena.pl


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: NTM, badania profilaktyczne, higiena intymna, mięśnie Kegla, nietrzymanie moczu


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»