kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Ruszył telefon zaufania dla kobiet żyjących z HIV
2013/5/10 0:20:00

Kobiety żyjące z HIV często muszą mierzyć z samotnością, brakiem wsparcia czy odrzuceniem. Tymi problemami nie dzielą się z nawet z najbliższymi, gdyż boją się wypaść z roli opiekuńczej matki czy wspierającej żony. Od 6 maja działa specjalna infolinia, gdzie seropozytywne Polki mogą uzyskać wsparcie zupełnie anonimowo. Telefon zaufania został uruchomiony w ramach europejskiego Programu SHE adresowanego do kobiet żyjących z HIV.

Kobiety wciąż ukrywają swoje zakażenie ze strachu przed konsekwencjami społecznego wykluczenia, takimi jak samotność, brak wsparcia czy odrzucenie. Od 6 maja br. dzwoniąc pod nr 800 14 14 23 kobiety żyjące z HIV mogą wyjaśnić wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania związane m.in. z zachowaniem dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, relacjami partnerskimi, seksualnością, życiem w rodzinie i planowaniem potomstwa, ujawnieniem zakażenia, radzeniem sobie z lękiem i depresją czy ochroną swoich praw. Są to najczęstsze zagadnienia poruszane przez kobiety podczas warsztatów, realizowanych w ramach Programu SHE. Infolinia jest dostępna również dla rodzin, partnerów i przyjaciół kobiet zakażonych HIV, którzy chcą dowiedzieć się, jak udzielać im potrzebnego wsparcia.

Wiele kobiet często wręcz panicznie boi się ujawnienia zakażenia i nie wie, gdzie zgłosić się po poradę i pomoc. Informacje z niepewnych źródeł albo brak jakiejkolwiek wiedzy – pacjentki żyjące z HIV w poszukiwaniu odpowiedzi trafiają na ogromną lukę informacyjną. Tymczasem osoba, która dowiaduje się o zakażeniu HIV ma zwykle milion pytań. Dlatego infolinia SHE, która z jednej strony zapewnia anonimowość, a z drugiej dostarcza rzetelnych informacji, może okazać się niezastąpionym wsparciem dla wielu z nich - wyjaśnia Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, realizator Programu SHE i prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Niezbędnego wsparcia i informacji udzielać będą same pacjentki - liderki Programu SHE, doskonale znający problemy kobiet zakażonych HIV. Telefon zaufania zapewni pełną anonimowość.

Infolinia SHE dostępna jest do końca grudnia 2013 pod numerem 800 14 14 23 w:
poniedziałki od 16.00 do 19.00
środy od 16.00 do 19.00
piątki od 16.00 do 20.00

Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora.

Infolinia uruchomiona została w ramach europejskiego Programu SHE, skierowanego do kobiet seropozytywnych. Działania w ramach programu skoncentrowane są na pomocy psychologicznej, ponieważ zakażenie HIV wiąże się z silnym obciążeniem psychicznym, które często jest przyczyną życiowej bezradności pacjentek. Program ma za zadanie wzmocnienie pozycji kobiet żyjących z HIV, poprawę ich jakości życia i uzyskanie możliwie najlepszej opieki medycznej.

www.programshe.pl


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: HIV, choroby, telefon zaufania


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»