kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Stop czerniakowi: odpowiedzialne opalanie
2012/5/16 1:30:00

Coraz więcej Europejczyków, w tym też Polaków, choruje na czerniaka. To jeden z najbardziej śmiercionośnych nowotworów. Profilaktyka czerniaka jest prosta. Należy unikać nadmiernego słońca, stosować kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB, nosić okulary przeciwsłoneczne, nie korzystać z solarium, regularnie oglądać skórę w celu zidentyfikowania nowych i nietypowych zmian.

– W maju po raz pierwszy po zimie wystawiamy się na silne promieniowanie słoneczne. Ten szok dla skóry może skończyć się poparzeniem, które jest jednym z ważniejszych czynników ryzyka rozwoju czerniaka. Opalajmy się więc z umiarem, stosując wysokie filtry, a przede wszystkim sprawdzajmy naszą skórę – apeluje prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Coraz więcej Europejczyków, w tym też Polaków, choruje na czerniaka. Zachorowalność na ten nowotwór wzrosła w ostatnich 30 latach o 300%. To jeden z najbardziej śmiercionośnych nowotworów. Szacuje się, że w Polsce liczba zachorowań przekroczyła już 2300 nowych przypadków rocznie. Prawie 50% pacjentów umiera. Sytuacja ta związana jest z niską świadomością Polaków z zakresu właściwej profilaktyki i diagnostyki.

– Konsekwencją braku wiedzy i niewłaściwych zachowań jest późne rozpoznanie, a dla nas lekarzy, gdy choroba jest już zaawansowana, oznacza to mocno ograniczone możliwości skutecznego leczenia – dodaje prof. Rutkowski.

Jak się chronić?

Prof. Rutkowski zapewnia, że profilaktyka czerniaka jest tak samo prosta jak diagnostyka. Należy unikać nadmiernego słońca, stosować kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB, nosić okulary przeciwsłoneczne, nie korzystać z solarium, regularnie oglądać skórę w celu szybkiego zidentyfikowania ewentualnych nowych i nietypowych zmian, zgłosić się do dermatologa lub chirurga onkologa, aby obejrzał znamiona – wymienia jednym tchem prof. Rutkowski i dodaje – a jeśli okaże się, że pieprzyk lub narośl wymaga wycięcia i niesie znamiona nowotworowe należy natychmiast poddać się zabiegowi i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Leczenie: najważniejsze – nie czekać

Pacjenci chorzy na czerniaki we wczesnym stadium leczeni są poprzez proste chirurgiczne wycięcie zmiany wraz szerokim marginesem okolicznej tkanki. W przypadku nowotworów o grubości powyżej 1 mm w celu dokładnego określenia stadium zaawansowania choroby, dokonuje się także biopsji węzłów chłonnych wartowniczych (położonych najbliżej pierwotnego ogniska nowotworu) i jeśli komórki nowotworowe zostaną w nich zidentyfikowane, usuwa się także okoliczne węzły chłonne.

– Jeśli jednak czerniak wstępuje w postać przerzutową uogólnioną, czyli pacjent ma przerzuty do odległych części ciała, np. w wątrobie, mózgu czy kościach, sytuacja terapeutyczna jest bardzo trudna. Do tej pory opierała się na leczeniu paliatywnym. Dziś, dzięki ogromnemu postępowi medycyny, pacjenci z zaawansowanym czerniakiem mają szansę na nowoczesne leczenie immunologiczne, które mobilizuje ich własnych układ odpornościowy do walki z nowotworem, a także terapię celowaną, która uderza bezpośrednio w komórki guza. Po raz pierwszy od dziesięcioleci mamy dwa leki, które rzeczywiście wydłużają przeżycie pacjentów z bardzo zaawansowanym czerniakiem. To niesłychany postęp i wielka nadzieja dla pacjentów – o leczeniu czerniaków mówi prof. Rutkowski.

Na co zwrócić uwagę – ABCDE czerniaka

Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution):
A – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,
B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
C – kolor niejednolity, a także czerwony lub czarny,
D – wielkość zmiany powyżej 0,5 cm,
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają te cechy powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest bardzo szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz skanuje całą skórę specjalnym urządzeniem, które wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.

Karnacja ma znaczenie

Jednym z czynników sprzyjających powstaniu czerniaka jest określony typ urody. Bardziej narażone są osoby o jasnych i rudych włosach, jasnych oczach, bardzo jasnej cerze, często z piegami, znamionami, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, słabo tolerują słońce i opalają się z dużym trudem lub w ogóle. – Warto zaznaczyć, że ok. 25% mieszkańców naszego kraju reprezentuje typ urody 1 lub 2, czyli ma bardzo jasną lub jasną karnację, łatwo ulegającą poparzeniom słonecznym. Jeśli doliczyć do tego także osoby z jasną karnacją, która mimo wszystko lepiej się opala i jest bardziej odporna na poparzenia słoneczne, to w sumie ok. 65% populacji Polaków, mieści się w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka – dodaje prof. Rutkowski. Bądźmy odpowiedzialni – to najtańsza i najskuteczniejsza profilaktyka raka skóry – puentuje prof. Rutkowski.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: czerniak, opalanie, rak


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »