kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Szafran na kobiece (i nie tylko) depresje
2009/10/11 21:50:00

Badania kliniczne wykazały antydepresyjne działanie szafranu. To nowe odkrycie w medycynie, otwierające pole dla preparatów będących alternatywą wobec powszechnie stosowanego dziurawca. Szafran zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, przez co poprawia nastrój i zwiększa poczucie szczęścia.

Szafran to najdroższa i najszlachetniejsza przyprawa świata, pozyskiwana ręcznie z pręcików krokusa purpurowego (crocus sativus), hodowanego w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, po Indie. Znane w starożytnej medycynie perskiej antydepresyjne właściwości szafranu, potwierdzone zostały w badaniach klinicznych.

Trzy próby pilotażowe wykazały, że szafran wpływa na zwiększenie stężenia neuroprzekaźników: serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym i działa porównywalnie do dwóch syntetycznych antydepresantów: fluoksetyny i imipraminy. "Dopamina to neuroprzekaźnik, nazywany "hormonem szczęścia". Dzięki jego stymulacji w mózgu, pobudzany jest szlak nagrody, co zewnętrznie objawia się poczuciem zadowolenia, czy wręcz euforii" - mówi dr Ewa Matyska- Piekarska z Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości. "Poczucie szczęścia powstaje w wyniku różnych okoliczności. Uprawiamy sport, dbamy o kondycję fizyczną, by czuć się bardziej zadowoleni. Niestety często też stosujemy rozwiązania, które tylko na chwilę pozwalają nam poczuć się lepiej. W konsekwencji prowadzą do obniżenia kondycji naszego organizmu, z czym wiąże się również obniżenie nastroju. Mówię tutaj nie tylko o używkach: papierosach, kawie, alkoholu, ale na przykład o objadaniu się, które ma często podłoże emocjonalne, zaś w konsekwencji prowadzi do długotrwałego obniżenia nastroju, który może przerodzić się w depresję" - dodaje dr Ewa Matyska-Piekarska.

Szafran działa naturalnie na organizm człowieka, doprowadzając do poprawy nastroju i utrzymania równowagi emocjonalnej. Badania wykazały również, że szafran działa łagodząco na objawy napięcia przedmiesiączkowego (tzw. PMS), którego ważnym symptomem jest obniżenie nastroju, czy wręcz przedłużające się stany złego samopoczucia psychicznego. Aż 75 proc. cierpiących na PMS kobiet w wieku 20-45 lat, przebadanych na Uniwersytecie Nauk Medycznych w Teheranie, deklarowało złagodzenie objawów choroby. Nadal prowadzone są badania nad leczeniem objawów PMS wyciągiem z szafranu.

Więcej informacji:


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: PMS, hormon szczęścia, leczenie depresji, obniżeenie nastroju, pomoc w depresji, poprawa nastroju, środki na depresję