kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Szczepionka Gardasil - szansa na życie
2006/10/19 11:12:59

Już w listopadzie w polskich aptekach powinna pojawić się pierwsza szczepionka zapobiegająca powstawaniu nowotworów szyjki macicy. Lek występujący pod dwoma nazwami: Silgard lub Gardasil, chroni przed atakiem wirusa HPV typu 6,11,16 i 18. Dwa ostatnie typy tego wirusa są odpowiedzialne za powstawanie 70% przypadków raka szyjki macicy na świecie.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka powinna być podawana dzieciom w wieku 9 – 15 lat oraz kobietom między 16 a 26 rokiem życia. Podawanie tej szczepionki chłopcom zapobiegnie powstawaniu u nich brodawek płciowych i chroni przed zakażeniem wirusem HPV, który mogą przekazać w późniejszym czasie swoim partnerkom seksualnym.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania rakiem na świecie. W Polsce co roku zapada na niego ponad 3 600 kobiet, a aż 2000 umiera i jest to niestety jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Za powstawanie tego nowotworu odpowiedzialne są niektóre typy brodawczaka ludzkiego czyli HPV – szacuje się, że zakażonych tym wirusem jest połowa ludzi na świecie. Wirus przenosi się poprzez kontakty seksualne, u mężczyzn może powodować powstanie tzw. kłykcin kończystych, u kobiet natomiast, zwłaszcza tych z osłabioną odpornością, nowotwory szyjki macicy.

Badania kliniczne szczepionki Gardasil, w których wzięło udział ponad 20 tysięcy kobiet (w tym prawie 400 Polek) wykazały stuprocentową skuteczność w zapobieganiu rakowi szyjki macicy spowodowanemu wirusem HPV 6, 11,16 i 18. Szczepionka chroni również kobiety zakażone jednym typem wirusa przed zakażeniem innymi typami, nie leczy jednak już rozwijającego się raka lub istniejących brodawek płciowych. Najnowsze badania wykazały, że Gardasil neutralizuje także dwa kolejne typy wirusa HPV (31 i 45), które są odpowiedzialne za ok. 9% przypadków raka, może się więc wkrótce okazać, że szczepienie uchroni nas przed nowotworami spowodowanymi także tymi typami wirusa.

Szczepionka dostępna w naszych aptekach będzie niestety dość droga, nadal więc najlepszym sposobem walki z rakiem szyjki macicy jest profilaktyka polegająca na regularnym wykonywaniu przez kobiety badań cytologicznych. Cytologia jest badaniem szybkim, tanim i bezbolesnym, a pozwala na wychwycenie zmian nowotworowych już w ich najwcześniejszym stadium i - często – na uratowanie życia pacjentki.



Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: lek, rak szyjki macicy, szczepionka


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »