kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Trądzik - choroba nie tylko młodych
2007/10/16 12:10:00

Większość z nas kojarzy trądzik z wiekiem młodzieńczym – jest to częsta przypadłość u nastolatków przeżywających „burzę hormonalną”. Niestety, osiągnięcie wieku dojrzałego wcale nie musi oznaczać końca zmagań z pryszczami i zaskórnikami: szacuje się, że z powodu tego schorzenia cierpi aż jedna trzecia osób w wieku 30 – 50 lat.

Trądzik dorosłych ma to samo podłoże, co młodzieńczy - zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar męskich hormonów (najczęściej testosteronu). Działają one stymulująco na gruczoły łojowe i powodują zwiększone wydzielanie łoju, który z kolei zatyka pory skóry. Inne powody występowania trądziku u dorosłych to: nadmierne rogowacenie naskórka, przebywanie w zbyt suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, stres i przyjmowanie niektórych leków nasennych i uspokajających.

Leczenie trądziku dorosłych polega na przyjmowaniu leków (zewnętrznie, na skórę lub doustnie) oraz odpowiedniej pielęgnacji:

1. skórę łojotokową myjemy łagodnymi preparatami przeznaczonymi do cery trądzikowej,
2. do pielęgnacji używamy lekkich fluidów, unikamy tłustych, ciężkich kremów,
3. nawilżamy powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy,
4. nie dotykajmy twarzy bez potrzeby – brud, kurz i łój przenoszone z rąk na twarz zaostrzają objawy trądziku,
5. częstym błędem popełnianym szczególnie przez panie jest smarowanie pryszczy środkami zawierającymi alkohol: nie tylko podrażnia on skórę, ale i nadmiernie ją wysusza, co w efekcie powoduje zwiększone wydzielanie łoju i… kółko się zamyka,
6. skóry trądzikowej nigdy nie wystawiamy na intensywne słońce: wprawdzie początkowo jej stan może się poprawić, ale później skóra zaczyna się bronić przed wysuszeniem i zwiększa produkcję łoju,
7. absolutnie nie wolno wyciskać żadnych ropnych zmian pojawiających się na twarzy czy ciele: ich treść może zostać wciśnięta głęboko w skórę, a to wywołuje większy stan zapalny lub infekcję!


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: skóra, testosteron, trądzik, wypryski


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »