kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zdrowe postanowienia noworoczne
2010/12/8 15:32:39

Myśląc o noworocznych postanowieniach, nie ograniczajmy się jak zwykle do rzucania palenia i drastycznej diety odchudzającej. Warto pamiętać, by na liście znalazły się przede wszystkim te postanowienia, które będą długotrwałą inwestycją w zdrowie i pomogą cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały następny rok.

1. Będę pamiętać o regularnych wizytach u lekarza i badaniach kontrolnych

Szybkie tempo życia, wstyd przed rozmową o swoich dolegliwościach czy próba leczenia się na własną rękę to tylko kilka powodów, dla których kobiety często odwlekają decyzję o konsultacji lekarskiej.

- Niestety, z mojego doświadczenia wynika, że wiele pacjentek wstydzi się mnie zapytać wprost o krępujące dla nich dolegliwości, jak np. zaburzenia pracy pęcherza. Zazwyczaj to ja muszę wyjść z inicjatywą poruszenia pewnych tematów, a przecież to nam samym najłatwiej jest zauważyć niepokojące zmiany, jakie zachodzą w naszym organizmie - mówi prof. Marek Sosnowski z Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi, ekspert kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła".

Kobiety zapominają także o cyklicznych badaniach, często niezbędnych, by zapobiec rozwojowi wielu chorób. Warto wyjść z inicjatywą i poprosić swojego lekarza o skierowanie na badania. W myśl starej zasady „kto pyta, nie błądzi", kobiety nie powinny bać się zapytać o to, jak wygląda takie badanie i na czym polega. Nie można też zapominać o zgłoszeniu się na wizytę po odebraniu wyników badań, by skonsultować je z profesjonalistą.

Jakie badania należy wykonywać regularnie?


Samobadanie piersi - raz w miesiącu
USG piersi i narządu rodnego - raz do roku
Mammografia - raz do roku
Cytologia - co dwa - trzy lata (lub zgodnie z zaleceniami ginekologa)
Morfologia krwi - raz do roku
Badania moczu - raz do roku
Badania hormonalne - zgodnie z zaleceniami ginekologa
EKG - raz do roku
Stężenie cholesterolu - raz do roku

2. Będę regularnie ćwiczyć

Regularny trening to potrójna korzyść. Przede wszystkim wymodeluje sylwetkę, ale także poprawi ogólną kondycję naszego organizmu oraz pomoże dotlenić mózg! Może warto zrobić sobie mały prezent świąteczny i zapisać się na basen, siłownię lub fitness? Jeśli jednak długo nie uprawialiśmy sportu i nie wiemy, jak wytrzymały jest nasz organizm, warto zacząć od prostych aktywności, takich jak szybki spacer, nordic walking lub trening mięśni
dna miednicy. Ćwiczenia tej partii mięśni zmniejszają bóle krzyża i stawów, ujędrniają brzuch, zwiększają doznania seksualne, pomagają poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu (NTM) oraz zapobiegają jego pojawieniu się w przyszłości.

3. Uwierzę, że jestem piękna

88% Polek przeżywa kryzys pewności siebie przed wyjściem na imprezę czy ważne spotkanie i w takich sytuacjach przymierza 2 lub więcej strojów - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki TENA, inicjatora programu „Bo jesteś piękna!". Jednak trzeba pamiętać, że na piękno i atrakcyjność składa się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także np. poczucie humoru czy po prostu przyjazne nastawienia do świata. Atrakcyjność jest więc związana z wewnętrznym przekonaniem o własnej wyjątkowości, które pomaga w budowaniu relacji z innymi ludźmi.


- Jest wiele czynników sprzyjających przekonaniu kobiety o jej atrakcyjności. Przede wszystkim, niezmiernie ważne są komplementy osób bliskich i przychylne opinie otoczenia. Warto jednak pamiętać, by do ocen innych ludzi podchodzić ze zdrowym dystansem i przesadnie się nimi nie przejmować. W budowaniu poczucia atrakcyjności powinniśmy docenić również rolę przekonań kobiet na swój temat, które powstały w wyniku gromadzonych przez lata doświadczeń - tłumaczy psycholog, dr Aleksandra Borkowska, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: badania proflaktyczne, nietrzymanie moczu, postanowienia noworoczne, profilaktyka, rak piersi, rak szyjki macicy


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»