Wielu z nas doświadcza zimą nadwrażliwości zębowej. Ból zębów może też powodować zmiana ciśnienia atmosferycznego. Jeśli zamierzamy zimowe ferie spędzić w górach powinniśmy uważać na zespół dolegliwości bólowych o nazwie barodontalgia, która pojawia się często w najzimniejszej porze roku. Stomatologiczną odprawę przed feriami przeprowadza ekspert dr Iwona Gnach-Olejniczak.
Chore zęby bolą w górach
Wysokie ciśnienie, nie tylko w najwyższych partiach gór, może wywołać nagły ból zęba. Zwłaszcza jeśli nagle zmieniasz swoje położenie, wjeżdżając kolejką na stok lub mknąc w dół ośnieżonym zboczem. Ból zęba może być tak intensywny, że będzie utrudniał normalne funkcjonowanie. Skąd się wziął? Barodontalgia to zespół dolegliwości bólowych uzębienia, mający związek z ciśnieniem (nazwa nawiązuje do jednostki miary ciśnienia, czyli baru). – Ból to sygnał, że we wnętrzu zęba uwięzione są przestrzenie powietrzne, które nie mogąc wyrównać ciśnienia, wywołują nacisk na tkanki zębowe – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak stomatolog z kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia. Według eksperta przestrzenie powietrzne mogą występować pod nieprawidłowo założonymi wypełnieniami ubytków (plombami).– Silny i nagły ból przy zmianie ciśnienia to z reguły objaw stanu zapalnego miazgi, zatok szczękowych a także ropnia okołozębowego. Może to być też znak, że ząb leczony kanałowo nie został prawidłowo przeleczony lub że korona czy most protetyczny są nieszczelne – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak. Dlatego, jeśli na nartach dopadł cię nagły ból zęba, po powrocie umów się do stomatologa. Nadwrażliwość zębów kontra mróz
Mroźne powietrze podczas oddychania ustami wywołuje u ciebie przeszywający ból zębów? To znak, że cierpisz na nadwrażliwość. Tak samo pewnie reagujesz, jedząc zimne lody lub pijąc gorącą herbatę. – Zęby zaczynają reagować bólem na czynniki termiczne, gdy mają odsłonięte szyjki zębowe lub starte szkliwo na powierzchniach siecznych i żujących – mówi stomatolog. Ponieważ ząb nie jest chroniony przez szkliwo, bodźce docierają do unerwionej zębiny. Przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych jest najczęściej stan zapalny dziąseł i nieusunięty kamień zalegający pod dziąsłami. Nadwrażliwości sprzyja zła dieta, bogata w produkty mączne i cukry oraz miłość do słodzonych napojów gazowanych. – Ból zębów na mrozie może sygnalizować także bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami, objawiające się zwłaszcza podczas snu – podkreśla ekspert Unident Union Dental Spa. Po powrocie z ferii umów się na konsultację, która określi, co jest przyczyną wrażliwości zębowej. Lekarz może zalecić leczenie stanu zapalnego dziąseł, skaling kamienia, terapię odwrażliwiającą. W przypadku bruksizmu zastosuje aparat, który będziesz zakładać na noc, by zatrzymać odruch zgrzytania. Stomatolog powinien także ustalić przyczynę nawyku (wada zgryzu, niedopasowane korony i mosty, stres, zła dieta, pasożyty).
Wypadek na nartach i luka w uśmiechu
Nawet najlepszy narciarz może mieć pecha. Chwila nie uwagi, tłok na stoku i problem gotowy. Czy wiesz, że nawet jeśli stracisz ząb w wyniku narciarskiej kolizji, możesz go uratować? Liczy się tutaj czas. Replantacja polega na jak najszybszym wprowadzeniu zwichniętego zęba do zębodołu. Masz kilka godzin, by dotrzeć do lekarza. – Ząb należy obmyć wodą i umieścić w lub lodzie (o który na nartach nietrudno). Chodzi o to, by komórki ozębnej i cementu korzeniowego nie uległy odwodnieniu – tłumaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak. Możesz też przetransportować wybity ząb… we własnej jamie ustnej (pod językiem). Zanim dojdzie do replantacji, lekarz zbada zębodół i oczyści go, a następnie wprowadzi ząb na miejsce, przymocowując zgubę za pomocą szynowania. Gorszy scenariusz? Jeśli wyłamany ząb jest uszkodzony i nie nadaje się do replantacji, trzeba będzie go odtworzyć. Implant, czyli tytanowa śruba wprowadzona w kość szczęki, zastąpi korzeń. Kość szczęki zintegruje się z wszczepionym implantem, a połączona z nim korona porcelanowa będzie stabilna jak prawdziwy ząb. I trzeci scenariusz, jeśli ząb złamał się, ale nie uszkodził korzenia, to możesz mówić o szczęściu w nieszczęściu. Wystarczy wtedy przeleczyć korzeń kanałowo i wzmocnić go wkładem. Na nim stomatolog zaprojektuje i zamontuje koronę protetyczną.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »