kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Dbaj o zdrowie intymne
2008/7/30 14:30:00

Nasiadówkom dziękujemy
Jak się szacuje, blisko 40 % kobiet nadal używa w swej codziennej higienie mydła toaletowego oraz płynów do kąpieli. Większość z nich ma wysokie, zasadowe pH i może niszczyć naturalną florę bakteryjną pochwy, bytującą w jej kwaśnym środowisku. Takie wyjałowienie może doprowadzić do zniszczenia naturalnej bariery ochronnej w postaci pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus i do namnażania się bakterii beztlenowych – sprawców większości dolegliwości zapalnych układu moczowo-płciowego kobiet. Po wypłukaniu dobroczynnych bakterii Lactobacillus bardzo łatwo o infekcje. Według źródeł lekarskich, blisko 33% kobiet nosi w sobie bakterie odpowiedzialne za powstanie zakażenia pochwy, czyli waginozy bakteryjnej (BV – Bacterial Vaginosis) oraz drożdżycy (YV – Yeast Vaginitis). Odsetek ten rośnie nawet do 44% w wieku menopauzalnym, kiedy spada poziom estrogenów, sprzyjających utrzymaniu optymalnej kwaśności pH pochwy. Zadziwiające jest zatem, że młode kobiety sięgają po irygacje zwykłą wodą, rumiankiem, nagietkiem bądź robią kąpiele z mleka i kwasku cytrynowego: „Robię płukanki pod prysznicem, przystawiam końcówkę prysznica z ciepłą wodą do wyjścia pochwy (ok. 10 razy) od dłuższego czasu i jak na razie to się sprawdza. Mimo tego i tak nie jestem spokojna, że to dobra metoda.” „Używam zakwaszonej kwaskiem cytrynowym, przegotowanej wody do podmywania i irygacji. Woda w smaku ma być trochę kwaśna, ale nie za bardzo, żeby nie podrażnić błony śluzowej.” Zapomnijmy o irygacji pochwy. Wbrew temu, co się słyszy, irygacja niszczy naturalną florę bakteryjną pochwy. Wyjałowiona śluzówka pochwy jest znacznie bardziej podatna na różne infekcje. Organizm potrzebuje aż 48 godzin, aby odbudować naruszony przez irygację ekosystem. Ten czas z powodzeniem mogą wykorzystać bakterie patogenne.

Nie tylko dopochwowo
Kolejnym mitem jest wiara w to, że tylko doraźne zaaplikowanie środka mającego nam pomóc jest skuteczne. Te preparaty, najczęściej dopochwowe, stanowią długo stosowaną praktykę. Jednak w obliczu ogromnych postępów nauk medycznych w sposób naturalny poszukiwać należy nowoczesnej, sprawdzonej formy profilaktyki zdrowia intymnego oraz wygody. Jak radzi jedna z liderek opinii: „Najważniejsze jest (oprócz wykonania posiewu z antybiogramem) dostarczanie pałeczek kwasu mlekowego w postaci preparatów probiotykowych (np. LaciBios femina), nie spożywczych (np. jogurtów). Ale tutaj też czasami są haczyki; trzeba zwrócić uwagę czy dany probiotyk ma oznaczone szczepy. Pamiętać też należy o potwierdzonym działaniu szczepu w danej dolegliwości ”. Zażywanie probiotyków to nie tylko udowodniona naukowo skuteczność, ale o wiele wygodniejsza forma stosowania – w przypadku LaciBios femina wystarczy zażywać doustnie 1 kapsułkę dziennie. Forma doustna nie niesie też ze sobą dyskomfortu w postaci wyciekania resztek preparatu czy plamienia bielizny .

Ostrożnie z tamponami
Jeśli doskwierają nam nawracające infekcje pochwy, zrezygnujmy ze stosowania tamponów i tabletek antykoncepcyjnych. Zbadajmy poziom glukozy we krwi (ryzyko występowania cukrzycy). Cukier jest doskonałą pożywką dla drożdżaków.

Nie eksperymentujmy ze zdrowiem intymnym. Po lekturze wpisów na licznych forach internetowych można dojść do wniosku, że w tych eksperymentach się prześcigamy. Przerażające, że w dobie przyspieszonego rozwoju medycyny i nauki uciekamy się do tzw. naturalnych metod przezwyciężania dolegliwości. To, co dobre na przeziębienie, nie sprawdza się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego. Zaniedbania mogą mieć przykre konsekwencje. Jeżeli chcemy szybko zasięgnąć fachowej wiedzy na temat zdrowia intymnego – odwiedzajmy tylko wyspecjalizowane portale, które są redagowane m.in. przez specjalistów ginekologów. Takim przykładem jest portal www.zdrowieintymne.pl, w którym internautki mają dostęp do obszernej wiedzy z dziedziny zdrowia intymnego oraz możliwość konsultacji ze specjalistą. Wiedza raz nabyta nie jest wystarczająca. Trzeba ją nieustannie poszerzać. To samo odnosi się do lekarzy. Kiedy nie czujemy od nich należytego wsparcia - lepiej poszukajmy sobie nowych.




Strony: [1] [2]


Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ginekologia, kwas mlekowy, zdrowie intymne


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»