kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Higiena jamy ustnej - szczoteczka tradycyjna czy elektryczna?
2014/4/9 21:10:00

Tradycyjna zawsze w cenie

Zalety urządzeń elektrycznych do pielęgnacji jamy ustnej nie przekreślają jednak całkiem pozytywnych cech szczoteczek tradycyjnych. Przecież miliony ludzi na świecie korzystają właśnie z nich i nie dają się przekonać do zmiany, a producenci prześcigają się w ich udoskonalaniu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek manualnych, których główki, rodzaj włókien i ich ułożenie dostosowane są do wieku pacjenta oraz indywidualnych problemów. Tak jak w przypadku szczoteczki elektrycznej warto skonsultować się z higienistką stomatologiczną, która w profesjonalny sposób dobierze rodzaj szczoteczki adekwatny do potrzeb pacjenta.

- Wybór szczoteczki nie jest tylko prostą decyzją między twardym a miękkim rodzajem włókien. Dostępne są specjalistyczne urządzenia, w których ułożenie włosia pozwala wyczyścić dokładnie przestrzenie międzyzębowe i masować dziąsła. W innych szczoteczkach włókna są delikatne dla szkliwa, a doskonale usuwają płytkę i osad nazębny. W jeszcze innych specjalnie dostosowane końcówki czyszczą język i usuwają przebarwienia – wylicza higienistka stomatologiczna Grażyna Antosiewicz.

Warto przejrzeć ofertę producentów szczoteczek, wśród których znajdą się też specjalne szczoteczki dedykowane dla osób z paradontozą i z innymi problemami w obrębie dziąseł. To dla nich przeznaczone są szczoteczki, w których miękkie zaokrąglone na końcach włókna nie powodują podrażnień dziąseł, zmniejszając stany zapalne. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje również możliwość wyboru urządzeń dostosowujących się do anatomicznych kształtów zębów.

Niezbędnik pacjenta, czyli podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej:
  • Wymieniaj szczoteczkę przynajmniej raz na 3 miesiące. W przypadku szczoteczek elektrycznych ocenia się kolor indykatora (zwykle są to niebieskie włókna, które z czasem odbarwiają się) i na tej podstawie wymienia się końcówkę.
  • Odwiedź gabinet higienistki stomatologicznej raz na 6 miesięcy w celu profesjonalnego oczyszczenia zębów z kamienia i osadu. Kamienia nie da się usunąć podczas codziennej higieny jamy ustnej, a jego nagromadzenie jest pierwszym krokiem do rozwoju chorób przyzębia (paradontozy). Profesjonalne czyszczenie odbywa się za pomocą ultradźwięków. Dodatkowo zęby są polerowane, by opóźnić odkładanie się płytki nazębnej. Po tak dokładnym oczyszczeniu, zęby badane są laserem diagnostycznym pod kątem występowania niewidocznych gołym okiem zmian, które z czasem rozwiną się w próchnicę. Takie zmiany można leczyć nieinwazyjnie za pomocą ozonu.
  • Nitkuj zęby. Zaleca się nitkowanie zębów 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przed myciem. Nitkowanie pozwala usunąć bakterie z przestrzeni międzyzębowych. Warto korzystać też z płukanek do jamy ustnej. U niektórych pacjentów zaleca się dodatkowo stosowanie irygatorów do płukania kieszonek dziąsłowych (szczególnie warto ich używać jeśli założony został aparat ortodontyczny, retainer lub zęby są ciasno ustawione).

Strony: [1] [2]

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: higiena jamy ustnej, zęby


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »