kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

6 maja - Światowy Dzień Astmy
2014/5/5 22:40:11

Około 300 milionów osób na świecie cierpi z powodu astmy – wynika z szacunków Globalnej Inicjatywy na rzecz Zwalczania Astmy (GINA). W naszym kraju ta przewlekła choroba dróg oddechowych dotyka około 4 milionów osób. Astma to najczęstsza choroba przewlekła stwierdzana u najmłodszych Polaków. Świadomość tego schorzenia jest w dalszym ciągu niewystarczająca - Światowy Dzień Astmy to świetna okazja, aby przyjrzeć się nieco bliżej tej chorobie.

Astma oskrzelowa to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych o podłożu najczęściej alergicznym. Jej objawy to kaszel, uczucie duszności, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. Astma jest chorobą nieuleczalną, pojawiającą się najczęściej w dzieciństwie. Jeśli zostanie zlekceważona, stan chorego, sprawność jego układu oddechowego systematycznie będzie ulegała pogorszeniu. Brak kontroli astmy powoduje nasilenie objawów, konieczność hospitalizacji. Astma jest też poważnym czynnikiem ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), stanowiącej poważne zagrożenie dla życia. Rocznie z powodu astmy umiera na całym świecie ok. 180 tys. osób.

Dzięki dobrej kontroli choroby można z nią żyć aktywnie, bez żadnych ograniczeń, a nawet, jak pokazują przykłady, zdobywać olimpijskie medale.

Pełna kontrola astmy wymaga stałego stosowania leków. Niestety, jak wykazują badania, stosowanie się do zaleceń lekarza (compliance) nie tylko w naszym społeczeństwie jest niskie. Tymczasem, chociaż 94 proc. chorych chciałoby żyć bez objawów astmy, zaleceń lekarskich przestrzega zaledwie 22-78 proc. pacjentów. Co więcej, w ciągu trzech lat od rozpoznania choroby aż 74 proc. chorych przestaje kontaktować się z lekarzem. Przyczyn tego negatywnego zjawiska jest wiele, jedną z nich są trudności w prawidłowym przyjmowaniu leków. Tu rozwiązaniem są nowoczesne leki, które ułatwiają pacjentom zarówno dawkowanie jak i aplikowanie do organizmu. Od niedawna na rynku dostępny jest nowy preparat (w formie wziewnej) do stosowania raz na dobę, dostępny w prostym, łatwym w obsłudze inhalatorze.

Koszty nieleczenia astmy są ogromne, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym, zdrowotnym oraz finansowym. Warto wspomnieć, że tylko łączna liczba wystawionych w 2012 r. zaświadczeń lekarskich z powodu astmy wyniosła 66 373, co odpowiadało ok. 2,9 tysiąca lat roboczych.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alergia, astma, zdrowie


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»