kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Bierne palenie zabija 60 tysięcy osób rocznie!
2010/11/26 12:20:00

Globalne badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że bierne palenia zabija co roku 60 tysięcy osób. Jedna trzecia z tej grupy to dzieci, które narażone były w domach na wdychanie dymu papierosowego.

Badanie zostało przeprowadzone w 192 krajach na całym świecie i ponownie ujawniło jak bierne palenie jest niebezpieczne dla małych dzieci. Zaburzenia zdrowotne spowodowane wdychaniem dymu nie tylko mogą prowadzić do zapaleń płuc i astmy, ale również zwiększyć czynnik ryzyka zespołu nagłego zgonu niemowląt.

Bierne palenie jest przyczyną chorób serca, chorób układu oddechowego i raka płuc. Dlatego wyniki przeprowadzonych badań mają za zadanie uzmysłowić ludziom jakie są skutki zarówno palenia tytoniu jak i wdychania samego dymu - powiedział Armando Peruga, prowadzący badania z WHO.

Dla Światowej Organizacji Zdrowia szczególnie niepokojące były wyniki z Azji Południowo-Wschodniej i Afryki, gdzie z powodu wdychania dymu papierosowego zmarło 165 tysięcy dzieci. Podobno właśnie w tych rejonach dzieci są w większym stopniu narażona na bierne palenie niż gdzie indziej. Peruga dodał, że śmiertelną kombinacją zarówno dla dzieci jak i ludzi dorosłych jest mieszanka chorób zakaźnych i biernego palenia.

Szansa na uaktywnienie się problemów zdrowotnych zwiększa się, kiedy wdycha się dym papierosowy jednocześnie będąc w grupie zwiększonego ryzyka na choroby układu oddechowego i serca. Dlatego lepiej jest unikać biernego palenia, bowiem jak powszechnie wiadomo lepiej jest zawsze zapobiegać niż leczyć.

Według powyższych badań w 2004 roku na całym świecie na bierne palenie było narażonych: 40% dzieci, 33% mężczyzn i 35% kobiet - donoszą badacze. Szacuje się, że wdychanie dymu spowodowało: 379,000 zgonów z powodu chorób serca, 165,000 z powodu zakażenia dróg oddechowych, 36,900 z powodu astmy i 21,400 z powodu raka płuc.

Największa liczba osób narażonych na bierne palenie jest w Europie i Azji, niższy czynnik ryzyka występuje w Ameryce, wschodniej części Morza Śródziemnego i Afryce. Badanie wykazały również, że bierne palenie powoduje śmierć 281,000 kobiet na całym świecie. Może to wynikać z faktu, jak sugerują badania we wielu częściach świata, że kobiety są co najmniej 50% bardziej narażone na bierne palenie niż mężczyźni.


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: POChP, astma, bierne palenie, nałóg, nikotyna, palenie, palenie papierosów, rak płuc


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»