kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Bierne palenie zabija 60 tysięcy osób rocznie!
2010/11/26 12:20:00

Globalne badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że bierne palenia zabija co roku 60 tysięcy osób. Jedna trzecia z tej grupy to dzieci, które narażone były w domach na wdychanie dymu papierosowego.

Badanie zostało przeprowadzone w 192 krajach na całym świecie i ponownie ujawniło jak bierne palenie jest niebezpieczne dla małych dzieci. Zaburzenia zdrowotne spowodowane wdychaniem dymu nie tylko mogą prowadzić do zapaleń płuc i astmy, ale również zwiększyć czynnik ryzyka zespołu nagłego zgonu niemowląt.

Bierne palenie jest przyczyną chorób serca, chorób układu oddechowego i raka płuc. Dlatego wyniki przeprowadzonych badań mają za zadanie uzmysłowić ludziom jakie są skutki zarówno palenia tytoniu jak i wdychania samego dymu - powiedział Armando Peruga, prowadzący badania z WHO.

Dla Światowej Organizacji Zdrowia szczególnie niepokojące były wyniki z Azji Południowo-Wschodniej i Afryki, gdzie z powodu wdychania dymu papierosowego zmarło 165 tysięcy dzieci. Podobno właśnie w tych rejonach dzieci są w większym stopniu narażona na bierne palenie niż gdzie indziej. Peruga dodał, że śmiertelną kombinacją zarówno dla dzieci jak i ludzi dorosłych jest mieszanka chorób zakaźnych i biernego palenia.

Szansa na uaktywnienie się problemów zdrowotnych zwiększa się, kiedy wdycha się dym papierosowy jednocześnie będąc w grupie zwiększonego ryzyka na choroby układu oddechowego i serca. Dlatego lepiej jest unikać biernego palenia, bowiem jak powszechnie wiadomo lepiej jest zawsze zapobiegać niż leczyć.

Według powyższych badań w 2004 roku na całym świecie na bierne palenie było narażonych: 40% dzieci, 33% mężczyzn i 35% kobiet - donoszą badacze. Szacuje się, że wdychanie dymu spowodowało: 379,000 zgonów z powodu chorób serca, 165,000 z powodu zakażenia dróg oddechowych, 36,900 z powodu astmy i 21,400 z powodu raka płuc.

Największa liczba osób narażonych na bierne palenie jest w Europie i Azji, niższy czynnik ryzyka występuje w Ameryce, wschodniej części Morza Śródziemnego i Afryce. Badanie wykazały również, że bierne palenie powoduje śmierć 281,000 kobiet na całym świecie. Może to wynikać z faktu, jak sugerują badania we wielu częściach świata, że kobiety są co najmniej 50% bardziej narażone na bierne palenie niż mężczyźni.


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: POChP, astma, bierne palenie, nałóg, nikotyna, palenie, palenie papierosów, rak płuc


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »