kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Co powinniśmy wiedzieć o "świńskiej grypie"?
2009/9/19 19:00:00

"Świńska grypa" budzi wiele emocji. Jedni przepowiadają zbliżającą się katastrofę, inni uważają, że to spisek koncernów farmaceutycznych, chcących zarobić na ludzkim strachu. Co w tej sytuacji ma zrobić statystyczny Kowalski?

Najpierw kilka faktów dotyczących grypy:
- jest najpowszechniej występującą chorobą wirusową na świecie, a zapadalność na nią jest bardzo duża bez względu na wiek, płeć czy rasę.
- najczęściej zachorowania na grypę występują począwszy od później jesieni do wczesnej wiosny.
- istnieją 3 rodzaje wirusa grypy: A, B i C. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu i nie wywołuje epidemii.
- zwykle w sezonie grypowym dominuje szczep grypy A
- wirus grypy typu A można poddać dalszej klasyfikacji na podtypy. Łącznie wyróżniono 144 możliwych kombinacji segmentów genowych, co powoduje istnienie ogromnej różnorodności wirusów typu A
- obecnie najpowszechniejsze są podtypy wirusa H1N1, czyli wirus "świńskiej grypy" oraz H3N2, czyli wirus "ptasiej grypy"
- grypa może być bardzo niebezpieczna głównie ze względu na powikłania: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha oraz zaostrzenie już istniejących chorób, np. chorób układu krążenia lub układu oddechowego
- grypa, głównie u osób starszych lub cierpiących na choroby przewlekłe, może doprowadzić do śmierci.

Zalecane środki ostrożności:
Dokładnie i często myć ręce, używając mydła, szczególnie po kontakcie z chorym.
Unikać kontaktu z przedmiotami dotykanymi przez chorego.
Kichając lub czyszcząc nos używać chusteczek jednorazowych, a po użyciu wyrzucić je oraz dokładnie umyć ręce.
Unikać dotykania oczu, nosa i ust.

Należy przy tym pamiętać, że "świńska grypa" rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez kontakt z chorym człowiekiem lub chorym zwierzęciem. Wirus może przenosić się ze zwierzęcia na zwierzę, ze zwierzęcia na człowieka, z człowieka na człowieka lub z człowieka na zwierzę. Osoba zarażona jest w stanie zarażać kolejne osoby nawet na jeden dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów, tzn. jeszcze zanim zorientuje się, że sama jest chora. Objawy "świńskiej grypy" przypominają objawy tradycyjnej grypy.

Po zakażeniu może wystąpić:
- wysoka gorączka
- dreszcze
- bóle mięśniowe
- suchy kaszel
- brak apetytu
- ból w okolicy ucha
- w około 25-30% przypadków nowej grypy mogą występować wymioty i biegunka.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od września lekarz pierwszego kontaktu w razie wątpliwości będzie mógł określić typ grypy za pomocą szybkich testów diagnostycznych. Dzięki testom lekarz będzie wiedział czy jest to wirus z grupy A, czyli tej najniebezpieczniejszej grupy wirusów. Nie wiadomo jeszcze, na jakiej zasadzie lekarze będą dysponować testami i w jakiej ilości. Dlatego jeśli zauważymy u siebie lub u bliskich osób wyżej wymienione objawy, możemy zakupić taki test. Od września m.in. na stronie www.domowelaboratorium.pl (strona producenta i dystrybutora odczynników do diagnostyki medycznej) będą dostępne szybkie testy diagnostyczne wykrywające wirusy grupy A m.in. wirus "świńskiej grypy" oraz "ptasiej grypy". Do wykonania testu potrzebny jest wymaz lub wydzielina z nosogardła i gardła. Zestaw zawiera wyposażenie niezbędne do wykonania 10 testów, co wystarczy na przebadanie całej rodziny. Wynik testu otrzymuje się w ciągu 15 minut. Test można wykonać samodzielnie lub udać się do lekarza, który pobierze wymaz i wykona test.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: AH1N1, objawy grypy, ptasia grypy, wirus, wirus świńskiej grypy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»