kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Palacze są wśród nas
2008/6/25 1:10:00

W zeszłym roku ceny papierosów wzrosły. Dalsze podwyżki mają wynikać z dostosowywania podatku akcyzowego do wymogów unijnych, które ostatecznie muszą zostać spełnione do 2009 roku. Dodatkowo sytuację nabywców papierosów może pogorszyć wprowadzenie bardziej restrykcyjnego zakazu palenia obejmującego więcej kategorii miejsc publicznych, jak również – w bardziej radykalnej wersji – niektóre przestrzenie prywatne, np. wnętrza samochodów, balkony.

Otwarte pozostaje pytanie, jak amatorzy tytoniu dostosują się do nowych warunków, ilu zerwie z nałogiem, a ilu będzie się zaopatrywać w papierosy wyprodukowane nielegalnie lub pochodzące z przemytu. Papierosy pali niemal jedna trzecia dorosłych. Palaczami częściej są mężczyźni niż kobiety. Obecnie pali dwie piąte mężczyzn (40%) i jedna czwarta kobiet (24%). Pod tym względem uzyskane wyniki są niemal takie same jak w lutym 2007 roku. Należy jednak podkreślić, że w latach 1997–2007 zaszła dość istotna zmiana. W tym czasie znacznie zmalał odsetek palaczy wśród mężczyzn, podczas gdy odsetek palących kobiet prawie się nie zmienił.

Fakt, że obecnie Polacy palą rzadziej niż jedenaście lat temu, wynika przede wszystkim z tego, że mniej mężczyzn sięga po papierosy. Najmłodsi ankietowani (od 18 do 24 roku życia) palą relatywnie najrzadziej. Można również dodać, że niewielu uczniów i studentów zalicza się do grona palących. Palenie stosunkowo najbardziej rozpowszechnione jest wśród badanych w wieku 25–54 lata, a zwłaszcza wśród mających od 45 do 54 lat, natomiast najstarsi respondenci to w ogromnej większości niepalący. Niemal we wszystkich grupach wiekowych mężczyźni palą częściej niż kobiety. Wyjątek stanowią osoby w wieku 35–44 lata oraz 45–54 lata, wśród których odsetki palących i niepalących są wyrównane. Zauważalny spadek liczby palących obserwujemy w przypadku kobiet od 55 roku życia, natomiast w przypadku mężczyzn – dopiero powyżej 64 lat. Najbardziej znaczące różnice między liczbą palących kobiet i mężczyzn można zauważyć w grupie najmłodszych oraz tych, którzy są w wieku przedemerytalnym. Większość regularnie palących (56%) wypala w ciągu dnia od ponad połowy do paczki papierosów.

Ponad połowa dorosłych Polaków (56%) twierdzi, że nie lubi przebywać w obecności palących, niemniej relatywnie duża grupa (42%) deklaruje, że nie ma nic przeciwko temu. Polacy powszechnie opowiadają się za zakazem palenia w teatrach i kinach, w środkach transportu publicznego, a także w szpitalach (po 92% wskazań). Ponad trzy czwarte (77%) jest również zdania, że palenie powinno być zabronione na wyższych uczelniach. W przekonaniu 72% badanych zakazem palenia powinny być też objęte takie miejsca, jak: dworce kolejowe, przystanki i lotniska. Większość dorosłych (71%) jest również zdania, że taki zakaz powinien obowiązywać w miejscach pracy. Tyle samo (71%) postuluje, aby palenie było zabronione w restauracjach, blisko dwie trzecie zaś (64%) zakazałoby palenia papierosów w kawiarniach i barach.

Podsumowując, warto podkreślić, że większość dorosłych Polaków (68%) to osoby niepalące, w tym prawie połowa (46%) nigdy nie paliła papierosów. Jedną trzecią społeczeństwa (32%) stanowią osoby, które palą, w tym więcej niż jedna czwarta (27%) – regularnie, natomiast co dwudziesta (5%) okazjonalnie.


CBOS
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: CBOS, nałóg, nikotyna, papierosy, plenie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »