kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Polki boją się klimakterium
2006/10/20 11:50:25

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Janssen – Cilag przez TNS OBOP dowodzą, że dla większości Polek klimakterium to „normalna rzecz, którą trzeba przejść”, ale owo „przechodzenie” nadal budzi w nas niepokój i lęk. Obawy rosną wraz z wiekiem ankietowanych kobiet: w grupie mającej od 18 do 40 lat, lęk przed klimakterium odczuwa 38% badanych, a w grupie starszej ( 41-50 lat) aż 58%.

Przekwitanie najczęściej kojarzy nam się z ustaniem miesiączkowania, uderzeniami gorąca, intensywnym poceniem się, nerwowością i złym samopoczuciem fizycznym. Dla ponad 70% badanych kobiet klimakterium to sygnał, że zbliża się starość, a dla 35% jest czasem utraty kobiecości i spadku atrakcyjności fizycznej. To niepokojące wyniki, biorąc pod uwagę fakt, że Polki przechodzą klimakterium na ogół między 40 a 55 rokiem życia, więc w czasie, kiedy po odchowaniu dzieci i osiągnięciu stabilizacji materialnej mogą wreszcie zająć się sobą i poświęcić więcej czasu na indywidualny rozwój.

Według raportu TNS OBOP, wiele kobiet traktuje uciążliwe objawy klimakterium jako nieuchronne i niemożliwe do wyeliminowania lub złagodzenia. Tylko 38% pań z grupy 41-50 lat i 41% spośród tych mających między 51 a 60 lat, stosuje środki łagodzące objawy przekwitania. Na ogół są to środki paramedyczne (np. preparaty na bazie soi) lub metody naturalne czyli na przykład wypoczynek, unikanie stresów czy stosowanie odpowiedniej diety.
Spośród środków łagodzących objawy przekwitania, największe kontrowersje wzbudza u Polek HTZ czyli hormonalna terapia zastępcza. Młode kobiety (między 18 a 40 rokiem życia) mają do niej dość pozytywny stosunek, jednak wraz z wiekiem obawy przed przyjmowaniem „hormonów” rosną. Panie wprawdzie zgodnie twierdzą, że HTZ skutecznie zwalcza fizyczne objawy przekwitania (to opinia aż 83,6% badanych), ale ponad 60% uważa, że przyjmowanie hormonów może wywołać groźne dla zdrowia konsekwencje, a 34% w grupie badanych między 51-60 lat i 22% spośród pań między 41 a 50 rokiem życia obawia się, że HTZ może spowodować rozwój nowotworów. Obawy przed stosowaniem HTZ mogą być spowodowane między innymi tym, że kobiety wiedzę o niej czerpią głównie z prasy kobiecej i od znajomych; lekarze wymieniani są dopiero na trzecim miejscu.

Badania TNS OBOP przeprowadzono w ramach kampanii „Pozostań Sobą”, której pomysłodawcą i sponsorem jest firma Janssen – Cilag. Celem tej kampanii jest zmiana nastawienia kobiet i ich otoczenia do problemu przekwitania. „Twarzą” i rzecznikiem kampanii jest Grażyna Szapołowska – kobieta piękna, aktywna, a przy tym otwarcie przyznająca się do swojego wieku. Jednym z efektów działania kampanii „Pozostań Sobą” było powstanie pierwszego profesjonalnego portalu internetowego dla kobiet i lekarzy zainteresowanych tematyką menopauzy i klimakterium - www.opiekamenopauzalna.pl.



Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: klimakterium, menopauza, miesiączkowanie, przekwitanie, zdrowie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »