kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Stwardnienie rozsiane - konsultacje neurologiczne
2010/3/19 0:10:00

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wznawia bezpłatne konsultacje neurologiczne prowadzone w ramach długofalowego programu. W czterech miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Radomiu na wątpliwości pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane będą odpowiadać lekarze neurolodzy.

- Konsultacje neurologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony chorych. Na każdym spotkaniu mamy komplet pacjentów, a lista rezerwowa jest długa. Pokazuje to jak bardzo potrzebne są takie działania, bo publiczna służba zdrowia nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb osób chorych na SM – mówi Małgorzata Łuba, koordynator konsultacji w Warszawie.

- Zależy nam, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z porad lekarza neurologa i uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące objawów i sposobów leczenia SM – dodaje Magda Bober, PR Manager w Gedeon Richter Marketing Polska, partnera programu - Dzięki programowi bezpłatnych konsultacji pacjenci mają ułatwiony dostęp do lekarza specjalisty i tym samym mogą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące choroby - uzupełnia.

Zainteresowani wizytą proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z koordynatorem programu w danym mieście.
Małgorzata Łuba – koordynator programu w Warszawie, 0 801 313 333 lub 22 745 11 25
Jarosław Ziemlański – koordynator programu w Gdańsku, 58 301 74 61
Marzenna Gądek – koordynator programu w Szczecinie, 781 13 15 13
Eleonora Rosmańska – koordynator programu w Radomiu, 607 633 616

SM pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między
20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

SM jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku SM system immunologiczny atakuje mielinę w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Najłatwiejszym sposobem, aby zrozumieć, co dzieje się w SM, jest wyobrażenie sobie swojego organizmu jako obwodu elektrycznego, z mózgiem i rdzeniem kręgowym jako źródłem mocy a kończynami i resztą Twojego organizmu jako oświetleniem, komputerami, TV itp. Twoje nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, a mielina jest izolacją wokół tych kabli. Teraz wyobraź sobie, że izolacja ulega zniszczeniu. Rezultat? - Wadliwy czy wybuchowy sprzęt
i możliwe spięcie.

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.




()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: SM, Stwardnienie rozsiane, neurologia, zdrowie


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»