kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Uwaga na kleszcze
2007/7/10 12:10:00

W Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy. Mogą one przenosić wiele rodzajów bakterii i wirusów niebezpiecznych dla człowieka i zwierząt. W tym roku z powodu ciepłej zimy kleszczy jest znacznie więcej i są zdecydowanie groźniejsze niż w latach ubiegłych.

W Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy. Mogą one przenosić wiele rodzajów bakterii i wirusów niebezpiecznych dla człowieka i zwierząt. W tym roku z powodu ciepłej zimy kleszczy jest znacznie więcej i są zdecydowanie groźniejsze niż w latach ubiegłych. Najczęściej można spotkać je w lasach, na łąkach, w pobliżu jezior i rzek, ale również na działce, a nawet w piaskownicy. W polskich warunkach klimatycznych największą aktywność tych niewielkich pajęczaków można zaobserwować od marca do listopada.

Kleszcze najczęściej przyczepiają się do skóry w sposób całkowicie bezbolesny. Jeśli dojdzie już do ukąszenia, pajęczaka należy jak najszybciej usunąć. Można to zrobić za pomocą pęsety, chwytając go bezpośrednio przy skórze i delikatnie, ale zdecydowanym ruchem, wyciągnąć go w całości. Bardzo istotne jest, by w naszej skórze po usunięciu nie pozostała jego główka. Typowymi miejscami ukąszenia człowieka są głowa, uszy, ręce, nogi oraz miejsca zgięć dużych stawów.

Najbardziej niebezpiecznymi dla człowieka chorobami, jakie przenoszą kleszcze są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza to choroba bakteryjna, która często skutkuje przewlekłym bólem stawów, zaburzeniami pamięci, uczuciem ciągłego zmęczenia czy zaburzeniami rytmu serca. Można ją podejrzewać jeśli w miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie lub powiększający się rumień.

Strony: [1] [2] następna »

Senior.pl
Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: agroturystyka, borelioza, bóle stawów, kleszcze, las, wycieczki, zapalenie mózgu


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »