kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Uwaga na kleszcze
2007/7/10 12:10:00

"Gorzej jest, kiedy pacjent zlekceważy te objawy. Wtedy rumień znika, ale choroba rozwija się nadal w utajeniu. Ponownie daje znać o sobie po upływie kilku miesięcy i przejawia się bólami stawów, uczuciem ciągłego zmęczenia oraz zaburzeniami koncentracji. Ponieważ objawy te towarzyszą wielu chorobom zwykle nie są kojarzone z ukąszeniem kleszcza. Dopiero po wykonaniu wielu badań zaczyna się podejrzewać boreliozę." – mówi Izabela Babula, lekarz rodzinny.

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, która objawia się bólami głowy, gorączką, wymiotami, utratą przytomności. Brak odpowiedniego leczenia może w skrajnych przypadkach doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci.
Jedynym, skutecznym sposobem uniknięcia przykrych skutków choroby są działania zapobiegawcze. W tym celu warto pamiętać o kilku zasadach:

- wybierając się do lasu, na łąkę czy jezioro warto mieć odpowiednią odzież,
- jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry,
- unikać miejsc o powszechnym występowaniu zakażonych kleszczy,

Stosowanie powyższych zasad z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo ukąszenia i zarażenia. Jednak najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się jest szczepienie ochronne. Szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zalecane jest osobom, które przebywają na terenie występowania choroby, pracują przy eksploatacji lasu, rolnikom, turystom oraz uczestnikom leśnych obozów i kolonii.

Strony: [1] [2]

Senior.pl
Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: agroturystyka, borelioza, bóle stawów, kleszcze, las, wycieczki, zapalenie mózgu


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»