kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Warsztaty edukacyjne dla kobiet żyjących z HIV
2013/3/15 23:30:00

W ramach rozpoczętego w ubiegłym roku europejskiego Programu SHE, skierowanego do kobiet seropozytywnych 16 marca 2013 roku w województwie pomorskim odbędzie cykl warsztatów edukacyjnych adresowanych do tej grupy kobiet. Panie żyjące z HIV będą mogły podzielić się swoimi doświadczeniami, ale też dowiedzieć się jak zaakceptować diagnozę, gdzie szukać wsparcia czy jak walczyć o swoje prawa.


Wzajemna wymiana doświadczeń daje kobietom żyjącym z HIV realną szansę na sukces w dążeniu do poprawy jakości życia. Program SHE skoncentrowany jest na pomocy psychologicznej, ponieważ zakażenie HIV wiąże się z silnym obciążeniem psychicznym, które często jest przyczyną życiowej bezradności pacjentek.

Tegoroczne warsztaty poprowadzą lekarze chorób zakaźnych i edukatorki z Fundacji Edukacji Społecznej, doskonale znający specyfikę problemów, z jakimi na co dzień mierzą się kobiety zakażone HIV. Spotkania poświęcone zostaną metodom na zachowanie dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, relacjom partnerskim, seksualności, życiu w rodzinie i planowaniu potomstwa.

W ubiegłym roku zajęcia edukacyjne tego typu spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem pacjentek dlatego spotkania realizowane będą również w tym roku – wyjaśnia Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, realizator kampanii i prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Siła Programu SHE tkwi w jego formule, polegającej na inspirowaniu kobiet seropozytywnych do budowania grup wzajemnego wsparcia, bez którego większość pacjentek nie wiedziałaby, że można żyć pełnią życia, mimo zakażenia HIV. Program jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby kobiet, można powiedzieć, że opiera się na zasadzie podania przysłowiowej „wędki”, a nie „ryby”. Pacjentka, która jest świadoma i czuje się odpowiedzialna za własne zdrowie, wymaga więcej nie tylko od siebie, ale także od innych. To niezwykły krok naprzód, ku lepszej jakości opiece medycznej – komentuje dr n. med. Maria Jankowska z Kliniki Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej w Gdańsku.

Formuła warsztatów zakłada czynny udział, swobodne wyrażanie opinii oraz wzajemne okazywanie wsparcia. Chęć udziału w zajęciach można zgłaszać w Fundacji Edukacji Społecznej od poniedziałku do czwartku w godz. 10-14 pod numerem telefonu 22 646 48 86 lub za pośrednictwem adresu e-mail: fes@op.pl.

Program SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women – silne, HIV pozytywne, świadome swoich praw kobiety) to europejski projekt edukacyjny skierowany do kobiet seropozytywnych. Jego celem jest wspieranie kobiet żyjących z HIV w dążeniu do poprawy jakości życia, w tym do uzyskania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej i pomoc w tworzeniu sieci wzajemnego wsparcia. Program został opracowany przez międzynarodową grupę ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Program SHE powstał przy wsparciu Bristol-Myers Squibb, a za jego realizację w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej. Swoim patronatem Program objęły Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Ambasadorką programu jest Małgorzata Socha.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: AIDS, HIV, kobiety


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»