kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Witaminy i składniki mineralne bierz, gdy jesteś zdrowa
2011/11/8 20:50:00

Po preparaty z witaminami i składnikami mineralnymi najczęściej sięgamy, gdy jest już za późno na uniknięcie niekorzystnych objawów. Witaminę C bierzemy, gdy pojawią się u nas pierwsze oznaki przeziębienia. Magnez - gdy czujemy się zmęczeni. Tymczasem rozsądną suplementację należy zacząć o wiele wcześniej, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, gdy jesteśmy zdrowi i nic nam jeszcze nie dolega, niż leczyć.

Witaminy to życie

Nazwa grupy związków, które określamy jako „witaminy” wywodzi się z łacińskiego słowa vita czyli życie. Witaminy są niezbędnym składnikiem pożywienia. Nie są trawione, więc nie dostarczają energii, nie są także składnikiem budulcowym, ale odgrywają przede wszystkim rolę regulatorów prawidłowego przebiegu wielu ważnych procesów życiowych. Witamin nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, dlatego musimy dostarczać je codziennie wraz z pożywieniem. Problem się zaczyna, gdy nasza dieta jest źle zbilansowana, pijemy zbyt dużą ilość kawy lub alkoholu, palimy papierosy.

– Niestety Polacy sięgają po witaminy i składniki mineralne, gdy już pojawiają się niekorzystne oznaki ze strony dotychczas dobrze funkcjonującego organizmu. Gdy czują się w miarę dobrze i nawet mają świadomość tego, że źle się odżywiają, nie myślą o korzyściach wynikających z suplementacji. Tymczasem preparatów zawierających witaminy i składniki mineralne nie należy traktować jak leki i stosować je dopiero wtedy, gdy rozwinie się choroba – mówi dr Joanna Chłopicka, pracownik Zakładu Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po środki witaminowe i te zawierające składniki mineralne powinno się sięgać profilaktycznie – dodaje.

Inny błąd, jaki popełniamy w przypadku każdego rodzaju suplementacji, a także sięgając po witaminy, to brak systematyczności w ich spożywaniu. Zażywamy witaminy nieregularnie, od czasu do czasu, robiąc dłuższe kilkudniowe przerwy, a gdy przypomnimy sobie o konieczności ich zażywania, to wtedy bierzemy tabletkę, a nawet kilka naraz, bo wydaje nam się, że w ten sposób lepiej uzupełnimy niedobory tych ważnych dla życia związków.

– Nie jest to dobre postępowanie, ponieważ organizm człowieka nie jest w stanie przyswoić zbyt dużej ilości danej witaminy spożytej w jednej dawce. Najlepsze rezultaty przynosi tylko regularne, codzienne zażywanie witamin przez pewien dłuższy czas, następnie zrobienie przerwy i ponowna suplementacja – wyjaśnia dr Joanna Chłopicka.

Monowitaminy czy multiwitaminy?

Często przyczyną niechęci do regularnego zażywania witamin i składników mineralnych jest ich forma. Połykanie tabletek zazwyczaj kojarzy się z chorobą i nie jest przyjemne. Wtedy warto rozejrzeć się za preparatem zawierającym zarówno witaminy, jak i składniki mineralne np. w postaci tabletek musujących, które możemy rozpuścić w wodzie.

Doktor Joanna Chłopicka podkreśla także, że jeżeli do wyboru mamy preparat, który w składzie ma tylko jeden składnik mineralny lub jedną witaminę albo preparat multiwitaminowy zawierający kompleks zbilansowanych i najważniejszych witamin i mikroelementów, warto wybrać ten drugi. Dzięki temu mamy pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi większość niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Czym grozi niedobór witamin?

Długotrwały niedobór witamin w organizmie człowieka może powodować hipowitaminozę, a w skrajnych przypadkach - awitaminozę, która jest już stanem całkowitego braku poszczególnej witaminy. Przykładowo hypowitaminoza witaminy A prowadzi do kurzej ślepoty, czyli do zaburzonego widzenia o zmierzchu, a np. niedobór witaminy K objawia się zaburzeniami w prawidłowej krzepliwości krwi.

Brać, czy nie brać preparaty witaminowo-mineralne?

Witaminy i składniki mineralne są niezbędne do codziennego, odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Przy szybkim trybie życia, nieprawidłowo zbilansowanej, mało urozmaiconej, ubogiej w świeże warzywa i owoce diecie (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym), trudno jest samemu zadbać o wystarczającą ilość witamin w spożywanych posiłkach.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: minerały, witaminy, zdrowie


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»