kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Astma a sport, czyli Beckham z inhalatorem
2009/12/30 18:40:00

Pod koniec listopada światowe serwisy informacyjne poinformowały, iż David Beckham choruje na astmę. Zdjęcia słynnego piłkarza z inhalatorem zadziwiły wielu jego fanów, przyzwyczajonych do wysokiej formy jednego z najwybitniejszych współczesnych piłkarzy.

David Beckham ze swoją chorobą nie jest odosobniony - na astmę choruje m.in. Mark Spitz (siedmiokrotny złoty medalista w pływaniu na Olimpiadzie w Monachium), Leszek Blanik (polski złoty medalista gimnastyki na Olimpiadzie w Pekinie) czy Amy van Dyken (czterokrotna złota medalistka w pływaniu z Igrzysk w Atlancie). Wśród amerykańskich olimpijczyków liczba astmatyków to blisko 12%.

Jak wskazują powyższe przykłady astma nie stanowi przeszkody, by uprawiać wyczynowy sport na najwyższym poziomie. Tym bardziej nie jest to przeszkoda dla codziennych ćwiczeń ruchowych i amatorskiego uprawiania sportu. Rozpoznanie astmy u dziecka nie musi oznaczać zaprzestania jego aktywności ruchowej, gdyż z astmą można normalnie żyć i funkcjonować. David Beckham wg doniesień prasowych na astmę choruje od dzieciństwa, co nie przeszkodziło mu kilkukrotnie zdobyć mistrzostwa Anglii z Manchesterem United czy wygrać Ligę Mistrzów z Realem Madryt. Amy van Dyken cierpi na bardzo ciężką odmianę astmy od 6 roku życia, a jednak na Olimpiadzie aż czterokrotnie pokonała wszystkie swoje rywalki, które astmy nie miały. Podobnie Mark Spitz, który w trakcie jednej Olimpiady zdobył aż siedem złotych medali, jest dowodem na to, że właściwie kontrolowana astma nie przeszkadza w wygrywaniu.

To właśnie prawidłowa kontrola astmy jest kluczem do sukcesu. Damian Gorawski, polski piłkarz, przed Mundialem w 2006 roku samowolnie odstawił leki przeciwastmatyczne, co skończyło się dla niego absencją w kadrze narodowej podczas tej najważniejszej piłkarskiej imprezy.

Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy POLASTMA w ramach działań edukacyjnych dotyczących astmy oskrzelowej, kładzie nacisk również na rolę ruchu i ćwiczeń fizycznych w profilaktyce i kontroli astmy. Umiarkowana aktywność u osób z astmą jest stanem jak najbardziej pożądanym i właściwym. Celem Programu POLASTMA jest taka edukacja chorych z astmą, by po konsultacji lekarskiej nie ograniczać, a wręcz rozwijać ich codzienny ruch na świeżym powietrzu, siłowni czy sali fitness.

Dlatego warto uprawiać sport mimo, a zwłaszcza w przypadku astmy. Umiarkowany ruch w każdym wieku to nie tylko przyjemność, ale także zdrowie - również dla osób z astmą.

Źródło: PTA


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: astma, astma a sport, astma u dzieci, astmatycy, uprawianie sportu


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »